Annonce
Nettet 22. feb. 2012 KL. 13.17

EU vil have kontroversiel antipirat-aftale tjekket

EU-Kommissionen beder EU-domstolen vurdere, om Acta er lovlig.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De voksende protester har fået EU-Kommissionen til at beslutte, at den omstridte antipirat-aftale ACTA skal vurderes af EU-domstolen.

I en pressemeddelelse skriver EU's handelskommissær Karel De Gucht, at Kommissionen har besluttet at suspendere den planlagte ratificering af antipirataftalen, som især har været omdiskuteret, siden Danmark og flere andre europæiske lande i januar skrev under.

»Jeg er glad for at kunne meddele, at jeg sammen med de øvrige kommissærer har drøftet og vedtaget mit forslag om at sende ACTA-traktaten til EU-domstolen«, skriver han.

Acta-hvad-for-noget

  • ACTA står for Anti Counterfeiting Trade Agreement.
  • Det er en aftale mellem 39 lande.
  • Traktaten lægger op til, at de enkelte lande skal lovgive for at stoppe piratkopiering af film, musik og litteratur - både digitalt og fysisk. Men det omhandler også piratkopiering af fysiske varer som medicin, møbler og tøj.
  • Kritikerne mener, at ACTA er et forsøg på at begrænse friheden på internettet for at sikre, at den gammeldags rettighedsindustri fortsat kan tjene penge.
  • Kritikerne frygter, at det med aftalen bliver lettere at overvåge og forfølge mennesker, der downloader eller streamer rettighedsbeskyttet materiale.
  • USA og flere andre lande underskrev aftalen i november, mens EU-landene først skrev under i torsdags.
  • Europaparlamentet skal i juni ratificere aftalen.

EU skriver her om ACTA

Tekst på dansk fra EU om ACTA

Vil have fakta frem
ACTA er en international handelstraktat, der skal stoppe udbredelsen af piratkopiering af mærkevarer som møbler og tasker. Den rammer dog også internettets piratkopier, og det er af kritikere blevet opfattet som en trussel mod det frie internet.

LÆS MEREModstand mod underskrevet antipirat-aftale vokser

Karel De Gucht meddeler, at han har hørt kritikken, og siger, at den bedste løsning for EU er at få en domstol til at vurdere traktaten, så det er de rigtige fakta, der kommer frem.

»Vi planlægger at få Europas højeste domstol til at vurdere, om ACTA på nogen måde er uforenelig med EU's fundamentale rettigheder og friheder som ytringsfrihed og informations- og databeskyttelse og rettigheden til ejendom i tilfælde af ejendomsret«, skriver handelskommissæren i pressemeddelelsen.

Underskrifter og demoer
Europa rundt har der den seneste måned været afholdt demonstrationer mod underskrivelsen af ACTA.

På flere internetsider er der blevet samlet underskrifter mod ACTA. Det er blandt andet sket på avaaz.org, hvor mere end 2,4 millioner mennesker har skrevet under i protest.

DOKUMENTATIONSe underskriftsindsamlingen her(eksternt link)

Samtidig har flere lande, deriblandt Tyskland og Polen, nægtet at underskrive aftalen.

I Danmark er der planlagt en stor demonstration på lørdag, hvor mere end 10.000 mennesker på Facebook har bebudet, at de vil deltage.

EU.  Karel de Gucht vil have dommere til at vurdere ACTA. Foto: AP Lignende demonstrationer har fundet sted i andre europæiske byer - blandt andet i flere polske, franske og tyske byer.

DOKUMENTATIONLæs mere om demonstrationen her(eksternt link)

EU-Kommissionen har været med til at forhandle aftalen igennem på internationalt plan, og oprindeligt tilsluttede samtlige 27 EU-lande sig aftalen.

Før aftalen kan træde i kraft, skal den dog stemmes igennem EU-Parlamentet, hvor der er udbredt vrede over selve forhandlingsprocessen, som flere parlamentarikere mener er foregået for lukkede døre.

EU-kommissær de Gucht afviser, at parlamentet ikke har været taget tilstrækkeligt med på råd. Han siger, at formålet med at bede domstolen vurdere sagen nu, er at "skære igennem en tåge en usikkerhed".

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer