Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Ældre kan slippe for krav om digital kontakt
it-modenhed. Der er en modenhed blandt befolkningen, og de ældre er på fuld fart fremad, mener Københavns Kommune, der dog vil lade dem, der ikke kan eller vil, slippe for at skulle kommunikere digitalt med kommunen. - Foto: FINN FRANDSEN
Bekendtgørelse om fritagelse er på vej, og kommuner vil fare med lempe.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Se også
Ældre mennesker med begrænset eller ingen kendskab til computere og internet behøver ikke frygte den tid, hvor 80 procent af al kommunikation mellem borgerne og myndighederne skal foregå digitalt.
Ordblinde og handicappede
Det gælder også ordblinde, handicappede og folk med svage danskkundskaber. Det lægger regeringen op til i en kommende bekendtgørelse, der udbygger Lov om ofentlig digital post, som trådte i kraft 1. juli.
Loven lægger sig op af regeringens strategi om, at 80 procent af al kommunikation mellem borgere, virksomheder og det offentlige skal foregå digitalt inden udgangen af 2015.
Bekendtgørelsen vil fritage de såkaldt it-svage for kravet om at skulle kommunikere digitalt, men for eksempel i Københavns Kommune vil man alligevel fra den kommende budgetlægning bruge 50 millioner kroner på kurser og oplæring af ansatte i kommunens borgerservice til at kunne servicere blandt andet de ældre i kommunen, når de beder om hjælp.
LÆS ARTIKELHver anden kvinde over 65 år har aldrig været på internettet
Det fortæller direktøren for kommunens borgerservice, Thomas Jakobsen, der ikke er bekymret for, om kommunen kan nå målet inden 2015.
»Der er en modenhed blandt befolkningen, og de ældre er på fuld fart fremad«, siger han og giver som eksempel de ansøgninger, som folkepensionister skal sende ind tre måneder før, de bliver 65 år for at få folkepension.
»Vi er oppe på, at 80 procent af de 65-årige nu ansøger om folkepensionen digitalt, og det er en stigning på tre måneder fra under fem procent«, siger Thomas Jakobsen.
LÆS OGSÅHundrede tusinde ældre har aldrig været på nettet
»Vi laver masser af kurser for ældre i samarbejde med Ældre Sagen og ældreforeningerne, og i vores borgerservice vil der i det kommende halve år være folk ved telefonerne fra 8 til 22 i hverdagene, som kan hjælpe folk, der ringer med problemer med nettet eller computeren. Inden for det kommende halve års tid vil vi blandt andet kunne hjælpe brugerne, hvis de ønsker det, ved at gå ind og overtage musen på deres computer og på den måde vise, hvordan en konkret ansøgning eller blanket udfyldes og sendes afsted«, fortæller han.
Men Thomas Jakobsen understreger, at kommunen vil give de borgere, som af en eller anden grund ikke vil eller kan anvende de digitale systemer, en mulighed for at blive fritaget fra ordningen og dermed fortsætte med at anvende almindelig post i kontakten med kommunen.
»Hvordan kriterierne nærmere vil blive, må vi vente på bekendtgørelsen for at finde ud af«, siger han.
Se også
Adobe vil lave en tegne-pen til din tablet
Endnu et software-firma begynder nu at lave deres egen hardware.
Den nemme udvej: Her er de 10 klassiske rengøringsfejl
Ryge svarer undrende læsere: Sære hanegal og æg med bølget skal
Dobbelt biltest: To Peugeoter dyster på dyre dråber
Tjek tester to Peugeot 208 med hver sin motortype på samme vejstrækning.
Benzin slår diesel af banen hos bilkøbere
Klarlund: Det er helt fint at tage smertestillende piller efter et løb
Cecilie Stenspil: Jeg parkerer for 1.000 kroner om ugen
Parkering kan godt blive dyrt, når man som Cecilie Stenspil skal dubbe, speake reklamer og øve til rollen som Robin Hoods bedre halvdel på én og samme dag.
Højttaler-test: Gå efter hørelsen, ikke størrelsen
Fødevareekspert advarer: Hvis der er grøn pels på maden, skal det hele smides ud
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Seneste på digitalt
Test
Guides
Seneste tv på tjek
11. maj. KL. 14.11 TV Ren guf: Sådan laver du en chokolade dessert der imponerer
4. maj. KL. 12.43 TV Skaldyrsfingre og kold hvidvin: Nyd en forårsfristelse
20. apr. KL. 10.41 TV Lækkerbidsken: Forelsket i æblekage - og kæresten
14. apr. KL. 10.47 TV Espresso: Sådan laver du verdens bedste kop kaffe derhjemme
30. mar. KL. 15.43 TV Mød manden der begravede sin kone i haven
Skoleelever teleporterer karse med livsfarlig router-stråling
Mødeforberedelse