Annonce
Nettet 10. jul. 2009 KL. 13.24

Internet Explorer taber hastigt terræn

På blot en måned har Microsofts webbrowser Internet Explorer tabt store markedsandele. Konkurrenten Firefox stormer frem.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Browsere

  • Internet Explorer er god fordi langt det meste bare kører på den. Den er ikke så hurtig, men til gengæld er din netbank og andre specielle opgaver næsten 100 procent sikre på at virker. Med Explorer 8 får du desuden nu en række specialfunktioner som nem Facebook-integration, såkaldte Slices der lader dig overvåge en del af en hjemmeside og accelerators, der lader dig dele og skabe indhold i blandt andet blogs.
  • FireFox har været og er udvikleres og entusiasters browser. Ikke mindst fordi der findes så mange udvidelser til den, og fordi den kan tilpasses ens helt personlige præferencer.
  • Opera er i periferien men har en loyal fanskare. Det er dog primært på mobiltelefoner at Opera nok er den pt. bedste browser – forudsat at du ikke tæller Safari på iPhone med.
  • Safari fra Apple og dens funktioner handler mest om design af brugerfladen. Safari rummer nogle spændende visuelle tiltag som Top Sites (overblik over dine favoritsider/mest besøgte) og Cover Flow (bladr gennem din historik på iPod/iPhone manér). Og ikke mindst at fanebladene er placeret over adresselinjen og kan hives ud i et nyt vindue.
  • Chrome kom i digital bad standing på grund af nogle sikkerhedsbrister og uskarpe formuleringer fra Google som står bag. Men har siden fået fjernet beta-stemplet og er nu på linje med andre browsere. Chrome byder blandt andet på dynamiske faner, og hver fane kører i sin egen proces, så hele browseren ikke chrasher på grund af en enkelt webside. Chrome er meget no-nonsense i sit design og kan virke lidt fersk på nye brugere.

Kilde: chefredaktør Lars Jakobsen, PC World

Læs mere på www.pcworld.dk

Se også:

Antallet af computerbrugere, der anvender Miocrosfts browser Internet Explorer er faldet fra 68 til 60 procent alene i juni måned.

Det viser de seneste tal fra firmaet Statcounter, der fører statistik over trafik på internettet.

Brugere går til Firefox
Tallene kommer blot en uge efter, at softwareudvikleren Mozilla lancerede den seneste version 3.5 af deres internetbrowser Firefox, som nu har en samlet markedsandel på 30 procent.

Explorer sidder på 60 procent, og de sidste 10 procent af markedet har browsere som Googles Chrome, Apples Safari og den norske Opera.

LÆS ARTIKEL EU-indgreb kan koste netforbindelsen

Ifølge chefredaktøren for computermagasinet Komputer for Alle Leif Jonasson, er forbrugerne ikke begyndt at fravælge Internet Explorer af rent politiske grunde:

»Microsoft har været på vildspor med integreringen af browseren i Windows, og har derfor valgt at satse sikkert – de har ikke været først med de nye funktioner. Min umiddelbare formodning er derfor, at forbrugerne går efter de nye features i de konkurrerende browsere, fx de faneblade som Firefox kom først med«, siger han.

Microsoft har sovet i timen
Microsoft er først for nyligt begyndt at videreudvikle på deres browser, Internet Explorer.

»Der er ingen tvivl om, at da truslen fra Netscape forsvandt (Netscape var oprindelsen til Mozillas Firefox, som Microsoft trængte ud af markedet ved blandt andet at forsyne alle nye pc'er med Internet Explorer, red.) så tog Microsoft sig en skraber«, siger chefredaktør Lars Jakobsen fra PC World.

LÆS ARTIKEL Google angriber Microsofts guldæg

Microsoft har siden anvendt elementer fra konkurrenterne Chrome, FireFox og Opera for at få nye funktioner i Internet Explorer, mener chefredaktør Lars Jakobsen fra PC World.

Han peger på det nye mere minimalistiske design, som er blevet introduceret med Internet Explorer 8, men også det interessante i, at Microsoft har indgået partnerskaber med en række store firmaer som Facebook, som ellers normalt er konkurrenter.

Dermed prøver Microsoft at gætte sig til, hvad brugerne bruger browseren til og bygge funktionalitet ind fra starten – hvor andre browsere bygger på, at du selv tilføjer moduler.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer