Annonce
Nettet 12. feb. 2010 KL. 13.31

Dansk net-pirat går i nettet

En tilsyneladende lille fisk viste sig at være stordistributør af film.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Se også

Antipiratgruppen vidste, at en mand i 20’erne på ulovlig vis delte filmen "Sorte Kugler" på nettet med andre brugere af netværket The Pirate Bay.

Derfor ransagede de hans hjem, men til antipiraternes overraskelse viste det sig, at manden ikke bare var en mindre fisk.

Han havde både en server og flere harddiske stående med filer, som han ulovligt har delt med andre på nettet via forskellige pirattjenester, mener Antipiratgruppen.

LÆS OGSÅ Verdens største piratside er nedlagt

»Det er en meget stor sag. Det viser omfanget af harddiske. Og vi går ud fra, at de er fyldt med filer, der er beskyttet af ophavsretten. Det kommer til at tage noget tid at gå det hele igennem«.

Det siger advokatfuldmægtig i Antipiratgruppen, Maria Fredenslund, til DR Nyheder.

LÆS OGSÅ Netpirater myldrer frem efter Pirate Bay-sag

Antipiraterne overvåger dagligt et antal sociale netværk, hvor filer ulovligt deles mellem brugerne. Det kan være film, musik eller spil, som downloades uden tilladelse.

En af de sider, som Antipiratgruppen overvåger er svenske The Pirate Bay. Her opdagede de, at en person med en dansk ip-adresse pludselig uploadede Anders Matthesens ?'Sorte kugler', så den gratis, men ulovligt, kunne hentes ned på andres computere.

LÆS OGSÅ Unge musiktyve er dobbeltmoralske

»Der er ingen tvivl om, at han i hvert fald med fire til fem film har krænket ophavsretten«, siger Maria Fredenlund.

Det fik antipiratgruppen til at kontakte domstolen, der besluttede, at internetudbyderen, i dette tilfælde TDC, skulle udlevere den konkrete bopæl, hvor ip-adressen, eller computernes identitet, var registreret.

Derefter tog antipiraterne med en dommer til adressen i Herning, hvor de ransagede hjemmet. Det konfiskerede materiale er nu med antipiratgruppens ord bevissikret.

LÆS OGSÅ Teleselskaber vil advare netpirater

»Vi har nu nedlagt forbud mod, at han fortsætter med at dele ulovlige filer med andre. Gør han det, kan han blive straffet. Når vi kender omfanget af filer, ser vi på, hvad rettighedshaverne kræver i erstatning«, fortæller Maria Fredenslund til DR Nyheder.

Vil i sagsøge ham langt ind i helvede?

»Nej, vi er ikke længere sådan. Vi er flinke mennesker. Men sådan noget hænger ved«, siger Maria Fredenslund med henvisning til antipiraternes aggressive kampagner i 90’erne.

Sagen mod piraten fra Herning er i første omgang en civil sag, som film- og pladeselskaberne rejser mod den mistænkte pirat.

Selskaberne vurderer, hvor meget de selv mener, de har tabt på den ulovlige fildeling, og det beløb forsøger de så at få rettens ord på, at piraten fra Herning skal betale dem.

ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer