Annonce
Nettet 17. jun. 2010 KL. 07.40

Google-guru: Om få år er computeren historie

Han udviklede Google Earth og vil ændre vores forståelse af, hvad et landkort er

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Gå 20 år tilbage i tiden og følg klimaforandringerne på Antarktis, tag på opdagelse i det antikke Rom, eller opload din cykeltur til arbejde fra din GPS og se den afspillet.

Skaberen af Google Earth arbejder på at ændre vores forståelse af, hvad et landkort er og kan.

Politiken fangede Michael T. Jones, der er skaberen bag den virtuelle globus, Google Earth, da han i går var på lynvisit i Danmark.

»Som ung rejste jeg rundt i verden og kom til blandt andet Kina. Jeg ønskede brændende, at alle skulle få lov til at se og opleve alt det jeg så«, fortæller den skaldede ingeniør, der siden 4. klasse har været en produktiv opfinder og computerprogrammør.

LÆS OGSÅFølg klimakatastrofer på nettet

Drømmen om, at alle mennesker skal have muligheden for at se og opleve hele verden, blev drivkraften for Michael T. Jones.

Som teknisk direktør for firmaet Keyhole Corporation var han med til at udvikle teknologien, der i dag bruges af den elektroniske globus, Google Earth. På verdensplan tager programmet mere end 700 millioner mennesker med på eventyr verden rundt.

I dag lever han af at rejse verden rundt for at fortælle om mulighederne med Google Earth for borgere og virksomheder.

Google Earth gør hverdagen lettere for dig
Siden Google Earth blev introduceret i 2005 er der løbende blevet udviklet nye tilføjelsesprogrammer og software, og i dag er mulighederne nærmest uendelige.

»Google Earth er et værktøj, der gør hverdagen lettere for dig«, siger Michael T. Jones, mens han fra Googles danske kontor viser rundt i Kronprinsensgade via billeder fra Google Streetview. Han klikker på en butik, og frem på skærmen toner en infoboks om butikken.

LÆS OGSÅ Tag med Google Earth til Månen

»Det er en helt ny måde at forstå kort på, at du kan få informationer og blive klogere på begivenheder, steder og personer«, siger Michael T. Jones, der som amatørfotograf har udviklet sit eget hjemmebyggede 4 gigapixel kamera.

Du kan tage på historisk visit i det antikke Rom, du kan gå på månen, vandre gennem New Yorks gader med Street View, undersøge hvor den nærmeste pizzabar ligger, se hvad de har på menuen og bestille bord.

Computeren er snart passé
Klik klik klik. Alt sammen hjemmefra. Eller på farten med din smartphone i hånden.

»Er det ikke fantastisk?«, spørger ingeniøren, inden han selv svarer på sit eget spørgsmål: »Jeg synes det er helt fantastisk«.

Udvikleren forudser, at computeren inden for en kort årrække vil blive opfattet som en anakronisme (noget, der tilhører en anden tid, red.), og at mobile platforme er det største forum for Google Earth.

»Vi vil have vores informationer med, der hvor vi er«, siger han og fortæller, at der ikke går længe før den nyeste version bliver tilkoblet Audi A8 og iPad.

Du kan downloade den nyeste udgave af Google Earth - version 5.2 her (eksternt link)

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer