Se også:
Tip Tjek!
1785 Kbh. V.
Tlf: 33 11 85 11
Nu vil MySpace sælge musik
|
Digitalt
|
MySpace Music går sammen med Universal, Sony og Warner og udfordrer blandt andet iTunes og TDC's forretningsmodeller for handel med musik på nettet.
Musik på MyspaceMySpace giver musikere lov til at dele deres musik.
Med hjælp fra en flash-player kan brugere, der besøger kunsterens side, høre sangene, men ikke download dem, hvis det er imod rettighederne.
For mange kunstnere er det gratis reklame. Det er også muligt for brugerne at have andre kunstneres musik liggende på deres egen side.
Myspace Danmark
I 2007 åbnede den danske udgave af myspace.
I februar 2008 blev Danish Music Awards for første gang sendt på myspace, i stedet for på DR, hvilket må betragtes som sitets højdepunkt indtil videre.
Apples iTunes sælger i øjeblikket 70 procent af al musik, der handles på nettet.
Kilde: wikipedia og Reuters
MySpace Music er et nyt samarbejde mellem den sociale netværks- og musikside Myspace og i første omgang tre store spillere på musikmarkedet i verden, Universal, Sony og Warner, skriver Reuters.
Musik som gratis stream
MySpace Music vil levere gratis musik og video som stream fra de tre partnere finansieret med reklamer, men brugerne får også mulighed for at købe mp3-filer til direkte download, hvilket udover samarbejdet med medieselskaberne er en del af det nye i konceptet.
De nye tilbud på MySpace bliver lanceret løbende hen over de kommende tre til fire måneder.
Flere skal med i samarbejdet
Chris De Wolfe, chef for MySpace, siger, at »MySpace er i forhandlinger med flere musikselskaber om en udvidelse af samarbejdet med musikindustrien«.
MySpace vil integrere sine fem millioner kunstnerprofiler med en række nye kommercielle tilbud over for de omkring 30 millioner mennesker, der menes at være brugere af Myspace verden over.
Knyt Politiken til din Facebook-profil
og del artiklen med dine venner.
- Læger ved for lidt om udbredt kvindesygdom
- Undgå rentefælden hos Skat
- Her er chokoladen uden spor af børn
- En dyr stationcar er billigere end en billig...
- Producent: Giv brændeovnssvin det røde kort
- Gul vest får motorcyklister til at se rødt
- Her er rabatten på villaer størst
- Forskere: Sådan motionerer du allerbedst
- Kvindesygdom skyldes ofte kvindernes livsstil
- Pak det sejeste grej til vildmarksturen
| 14. mar |
| 14. mar |
| 17. mar |
| 17. mar |
| 15. mar |
| 16. mar |
| 16. mar |
| 17. mar |
| 16. mar |
| 15. mar |

| 17. mar |
| 16. mar |
| 15. mar |








Print
Send










