Tip Tjek!
Er der noget du synes vi skal kigge nærmere på? Har du gode idéer til sitet? Eller er du blevet snydt? - Så send os en mail på


9. jul 2008 kl. 08:46

England strammer grebet om musikpirater

Digitalt  

Stop med at downloade ulovlig musik, eller internetforbindelsen ryger, lyder beskeden til 800 musikpirater i England.

Pladebranchen truer internetpirater med at få lukket deres netforbindelse. - Foto: RASMUS BAANER - Se stort billede
Endnu vajer piratflaget over de millioner af mennesker, der ulovligt downloader musik på internettet.

Men i England har pladeselskabernes sammenslutning, BPI, slået pjalterne sammen med internetudbyderen Virgin Media for at få piraterne ned med flaget.

Dansk opbakning
Mere end 800 fribyttere har den seneste måned modtaget et brev om, at de downloader musik ulovligt, og at det skal de stoppe med. Hvis ikke lukkes deres internetforbindelsen ned, skriver BBC.

Herhjemme er marketingdirektør for dansk IFPI - International Federation of the Phonographic Industry - Jesper Bay positiv over for tanken:

»Vi kunne sagtens forestille os noget i den dur. IFPI er fortaler for at lukke ned for internetforbindelserne, men udbyderne ser det ikke som en god ide«, siger han.

I øjeblikket diskuterer et udvalg nedsat af Kulturministeriet, hvad vi herhjemme kan gøre mod piraterne, og Jesper Bay forventer, at de har de første konkrete tiltag klar i løbet af efteråret.

Annonce
 
Find artikler
Mest læste på Tjek
Annonce
Annonce
Dagens tjek: Hvidløgspresser
Overdesignet hvidløgspresser dumper i test
Guide: Mad til årstiden
Lav mad med årstidens frugt og grønt
Annonce
Flere tjek...
Flere guider...
Seneste nyt Spil
Spilanmeldelser
Seneste nyt på Tjek
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr