Annonce

Vigilds Blog

Nettet 24. jul. 2008 KL. 16.26

Bloggere får penge for særlige budskaber

Reklamer serveret af en blogger er mere effektive end traditionel marketing. Men det bevæger sig i lovens gråzoner.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

En blog (kort for weblog) er en hjemmeside, som opdateres jævnligt med korte indlæg. Typisk er der mulighed for, at læserne kan kommentere hvert enkelt indlæg og diskutere det med skribenten og andre læsere. Indholdet kan variere fra det personligt dagbogsagtige til det politiske eller fagspecifikke. En blog er oftest knyttet til én person, og denne person kaldes en blogger.

7,5 procent af alle danskere mellem 16 og 74 år har prøvet at skrive sin egen blog. Hver fjerde internetbruger læser bevidst blogs. I dag eksisterer der ca. 120.000 forskellige blogs i Danmark, hvoraf omtrent halvdelen er aktive.

Bloggerwave er et netværk af 753 danske og 17.500 udenlandske bloggere, der kan ?aktiveres til kommercielle formål? ? altså omtale specifikke produkter i deres blog mod betaling.

Kilde: Danmarks Statistik, Overskrift.dk, Bloggerwave

Kommercialiseringen af det voksende blogunivers på nettet er nået til Danmark.

Til efteråret lancerer netop H&M en ny reklamekampagne, som blandt andet bliver sparket i gang af 100 unge bloggere mellem 15 og 25 år.

Bloggerne vil hver få mellem 50 og 150 kroner for at omtale H&M’s nye kampagne, og det forventes, at 40.000 personer vil læse med.

Blog-kampagner virker bedre
I alt modtager 753 danske bloggere på skift penge for at fortælle om reklamebudskaber på internettet. De kommercielle indlæg blander sig med bloggernes private iagttagelser og holdninger fra arbejdsliv og fritid.

Alle er de registreret i en database hos firmaet Bloggerwave, der har et formaliseret samarbejde med reklamebureauet Buzzanova. I fællesskab har de gennemført 20 reklamekampagner via blogs gennem de seneste 10 måneder.

»Vi ved, at langt størstedelen af alle produkter bliver købt på anbefaling af andre forbrugere. Kommercielle blogs er effektive, fordi det er marketing direkte gennem en forbruger, som anbefaler et produkt eller en kampagne til andre«, siger Karim Stoumann, direktør i Buzzanova.

Fidusen spreder budskabet hurtigt
Han forklarer, at den nye markedsføringsfidus er ideel til at sprede et budskab hurtigt. Da Coca Cola således introducerede sin nye sodavand Coke Zero, blev 500 bloggere i Norge og Danmark sat til at skrive en tekst med nogle få nøgleord, et billede og et link til Coke Zeros kampagne-hjemmeside.

De 500 blogs blev læst 287.000 gange på seks uger, og mere end hver tiende læser blev lokket videre til Coke Zeros hjemmeside.

Ifølge Karim Stoumann er det et eksempel på, at kommercielle blogs er langt mere effektive end traditionelle bannerreklamer på internettet.

Mens bannerreklamer får 0,01 procent af læserne til at klikke sig hen til annoncøren, er det samme tal for læsere af kommercielle blogs 3-12 procent.

Kun for særlige produkter
Efter en vis tilbageholdenhed blandt danske virksomheder oplever Bloggerwave og Buzzanova en stigende lyst til at betale for produktomtale på blogs. Zentropa, Danske Spil og Kræftens Bekæmpelse er nogle af de annoncører, der for nylig har afsat budskaber på private blogs.

Buzzanovas direktør fortæller, at han må afvise mange virksomheder, fordi deres produkt eller kampagne ikke er velegnet til at blive lanceret via blogs.

»Det skal være noget, folk har lyst til at blogge om og fortælle videre til andre. Det nytter ikke noget at blogge om en symaskine til 399 kroner. Budskabet skal være sjovt, interessant eller have noget goodwill«, siger Karim Stoumann.

Kan undergrave blogs som medie
Danmarks største mediabureau, OMD, analyserer konstant de mest relevante markedsføringskanaler for virksomheder. Digital direktør, Søren Clausen, er enig i, at budskaber fra betalte blogs virker mere troværdige end traditionelle reklamer, fordi det er en forbruger og ikke virksomheden selv, der anbefaler produktet.

Dog frygter han, at fænomenet kan ende med at undergrave bloggen som medie.

»Hvis blogs bliver fyldt med kommercielle budskaber i stedet for ærlige meninger, er mediet jo ikke længere interessant«, siger Søren Clausen.

Tendensen skal forblive lille
I sammenligning med USA og Sverige er kommerciel blogging stadig på babystadiet i Danmark. Og markedsføringsfænomenet skal forblive småt for til sidst at blive udryddet, mener mange etablerede bloggere.

De kommercielle blogs er reklame indsvøbt i en forbrugers holdning, og det kan ligne skjult reklame i strid med markedsføringsloven.

I Danmark har Forbrugerombudsmanden allerede været på stikkerne og udtalt, at det klart skal fremgå af indlægget, at bloggeren modtager betaling.

Bloggerwave har reageret ved at gøre det til et krav, at bloggeren skriver ’Sponsored by Bloggerwave’ for enden af hvert betalt indlæg. Men det er ikke nødvendigvis nok, for Bloggerwave er mellemled og ikke reklamens egentlige afsender.

»Denne nuance har vi ikke taget stilling til, og dermed er der tale om en ny situation i forhold til vores udtalelse. Vi kender ikke konceptet med et mellemled som sponsor, og vi kan derfor ikke udtale os om dets lovlighed på stående fod«, siger Birgitte Wested, jurist hos Forbrugerombudsmanden.

Folk vil gerne selv skrive om produkter
Direktøren fra Buzzanova synes, det er passende med det nuværende reklamestempel:

»Det er jo en reel oplysning, og det kunne skabe en negativ kædereaktion mod produktet, hvis læserne af bloggen følte sig taget ved næsen«, siger Karim Stoumann, der ikke forstår bekymringen over, at fænomenet ødelægger mediets troværdighed.

»Hvis folk kun skriver om produktet på grund af penge, ja, så er der et troværdighedsproblem. Men folk blogger helt af sig selv om priser og produkter. De synes, det er sjovt at være de første til at skrive om det sidste nye produkt eller kampagne, så hvorfor ikke bruge det?«.

Se også

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Sundhed & Motion
23. feb. KL. 11.53 opdateret KL. 11.54
moderlig. Mange danskere opfatter spanierne som gæstfrie og festlige, og de spanske kvinder som feminine og moderlige. Derfor tillægges de spanske kvinders æg en række positive egenskaber, lyder forklaringen på, at mnange danske barnløse par vælger spanske fertilitetsklinikker. - Foto: KIM NIELSEN (Arkivfoto)

Barnløse danskere vil have spanske æg

Ferieminder og fordomme påvirker valg af donoræg fra udlandet.

Mad
23. feb. KL. 07.41
prisstigning. Der er stor efterspørgsel efter de store norske sild i andre dele af verden, og så går det galt med priserne, lyder det i branchen. - Foto: RUNE PEDERSEN

Den marinerede sild er i krise

Prisen på marinerede sild og karrysild stiger voldsomt, fordi alle vil have norske sild, og så går det galt.

Nettet
22. feb. KL. 15.54
Stort set alle kunstnere kan findes og streames frit fra Groovesharks gemmer. Her er det Sting på hans Back to Bass tour i Los Angeles. - Foto: Chris Pizzello/AP

Fuld dansk blokering af populær musiktjeneste måske på vej

Grooveshark kan være fortid for alle, hvis ny dom efterleves.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:49

22. feb. KL. 11.49 TV Spilredaktøren anmelder Sonys nye mobile konsol