Annonce

Vigilds Blog

Nettet 4. jun. 2009 KL. 12.39

Teleselskaber vil advare netpirater

Teleselskaberne vil måske samarbejde med rettighedshaverne om trusselsbreve til netbrugere, der downloader ulovligt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Downloader du musik, film eller lydbøger ulovligt, risikerer du snart at få breve fra dit telselskab om, at de godt kan se, hvad du laver på din netforbindelse.

Teleselskabet vil advare dig tre gange. Hjælper det ikke, risikerer du, at Antipiratgruppen via en dommerkendelse skaffer sig adgang til din identitet.

Krav om erstatning
Herefter kan de indlede en egentlig retssag med et krav om en erstatning i forhold til, hvor meget du har downloadet ulovligt.

Det er essencen af en aftale, der er på vej mellem teleselskaberne i Danmark og IFPI, der er organisation for de selskaber, der ejer rettigheder til musik, film og litteratur i Danmark, skriver Computerworld.

Forhandlingerne er udsprunget af en møderække arrangeret af Kulturministeriet for at finde en løsning på ophavsretsproblemerne og de omfattende krænkelser af ophavsretsbeskyttet materiale på nettet.

Piratnævn
Men parterne er ikke meget for at fortælle om forhandlingerne.

Advokat for Antipiratgruppen under IFPI, Peter Schønning, vil ikke bekræfte over for Politiken/tjek, at der forhandles, mens formanden for Telekommunikationsindustrien, Jens Ottosen-Støtt fra Telia nøjes med at sige, at der foregår sonderinger.

Aftalen skal udmøntes i et såkaldt piratnævn, der skal stå for at sende de første advarsler ud til telekunder, der bryder loven om ophavsret.

Mellemled
Piratnævnet skal fungere som mellemled mellem teleselskaberne og rettighedshaverne i IFPI.

Hvis IFPI konstaterer, at der foregår ulovlig download fra en internetforbindelse, kan de sende computerens ip-adresse til piratnævnet og bede nævnet om at sende advarselsbreve ud til netbrugeren.

Piratnævnet har via teleselskaberne adgang til oplysningerne om, hvem der sidder på internetforbindelsen, mens det kræver en dommerkendelse for IFPI at få den oplysning.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Hjemmet
13. feb. KL. 11.52
salgsstoppet. Dette gaskøleskab af mærket Camp Forever kan være livsfarligt at bruge, advarer Sikkerhedsstyrelsen.

Sikkerhedsstyrelse advarer mod livsfarligt gaskøleskab

Mindst 100 farlige gaskøleskabe er solgt til danske forbrugere.

Hushandel
13. feb. KL. 11.18
afmeldt. Der er en stor stigning i antallet af boliger, der bliver pillet af markedet, uden at der er underskrevet en slutseddel. - Foto: KIM NIELSEN (arkiv)

Danskerne opgiver at sælge deres bolig

Antallet af boliger til salg falder, men det skyldes ikke et forbedret marked.

Biler & MC
13. feb. KL. 08.40
Tilbud. Den nuværende Toyota Aygo bliver snart afløst af en ny. Derfor går den 'gamle' til nedsat pris. - Foto: Toyota

Bilpriser falder konstant

Masser af gode tilbud på de mindste biler på markedet.

sundhed & motion

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil