Annonce

Vigilds Blog

Nettet 15. feb. 2010 KL. 08.35

Youtube gør børn kreative

Børn profilerer sig og skaber deres egen identitet ved at dele videoer, mener forsker.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

YouTube fylder fem

  • YouTube fylder 5 år i disse dage.
  • Youtube blev registreret som domæne den 14. februar 2005.
  • I 2006 blev YouTube solgt til Google for 1,65 milliarder dollars (cirka 9 mlliarder kroner.)

Flere børn og unge laver selv videoer som en del af deres identitet på sociale netværk som YouTube, og det er med til at gøre dem mere kreative og bevidste om brugen af medier.

Det fortæller Birgitte Holm Sørensen, der har forsket i børn og unges brug af digitale medier på DPU, Aarhus Universitet, i anledning af Youtube's fem års fødselsdag.

Birgitte Holm Sørensen er også formand for Medierådet, og som sådan mener hun, at børn også skal lære at tænke mere på sikkerheden på nettet.

LÆS OGSÅ YouTube blokerer musik-videoer

»Youtube er med til at gøre børn mere kreative. De får en større oplevelse af film, når de selv er producenter, og de bliver mere bevidste om, hvad det er de ser på de levende billeder«, siger Birgitte Holm Sørensen.

LÆS OGSÅ YouTube-video viser jordskælvet på Haiti

Dermed er de unge gået fra kun at modtage, til at de nu også er afsendere af forskellige former for informationer. Det bruger de unge blandt andet til at eksponere sig selv, mener forskeren.

Skaber selv deres identitet
»De bruger videoerne til at skabe en del af deres identitet«, forklarer Birgitte Holm Sørensen om børn der for eksempel filmer sig selv, når de er til fest og lægger det ud på nettet.

LÆS OGSÅ YouTube satser på seriøse film

»Dermed er de unge begyndt at stille sig selv spørgsmålet: Hvordan vil jeg konstruere min profil på Youtube?«, siger formanden for Medierådet.

Svært at overskue konsekvenser
Men det er ikke altid, at de unge helt kan overskue, hvad det nogle gange kan betyde, når de træffer valg om, hvad der skal udgives.

Derfor mener Birgitte Holm Sørensen, at det er nødvendigt for børnene at tænke mere på sikkerheden.

»Man skal tænke sig om, inden man uploader videoer af sig selv og andre. Jeg tror de unge tænker over det, men det er ikke altid, at de kan overskue konsekvenserne«.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil