Tip Tjek!
Er der noget du synes vi skal kigge nærmere på? Har du gode idéer til sitet? Eller er du blevet snydt? - Så send os en mail på


22. apr 2008 kl. 17:36

Voldelige computerspil under EU's lup

Digitalt  

EU-Kommissionen har analyseret lovgivningen om vold i computerspil og konkluderer, at branchen skal stramme op. Det skal forebygge skolemassakrer.

Skolemassakrer som den i Helsinki i november sidste år kan forebygges, hvis computerspilbranchen gør mere for at undgå, at børn får fingrene i voldelige computerspil. Sådan lyder i hvert fald budskabet fra EU-Kommissionen. - Foto: FINN FRANDSEN - Se stort billede
Skolemassakrer som den i Helsinki i november sidste år kan forebygges, hvis industri og forretningen gør mere for at undgå, at børn får fingrene i voldelige computerspil.

Det var budskabet, da EU-Kommissionen i dag fremlagde en analyse af lovgivningen om computerspil i Europa.

»Det er svært at opstille en direkte sammenhæng mellem voldelige spil og skolemassakrer, og det kan nok ikke bevises. Men vi er nødt til at bruge forsigtighedsprincippet«, siger EU's forbrugerkommissær, Meglena Kuneva.

Fælles aldersgrænse i EU
Siden 2003 har 23 af EU's medlemslande indført et fælles aldersgrænse-system, som skal forhindre drabelige spil i at nå Europas børneværelser. Men forhandlere og producenter skal gøre mere for at udbrede systemet, også på internettet, hvor en stor del af salget i dag foregår.

»Hver gang der er en uhyggelig historie om et skyderi i en skole, kommer der krav om forbud. Vi vil kun forbyde, når intet andet er muligt«, forsikrer Viviane Reding, EU's kommissær for informationssamfundet.

Hun peger på, at kommissionen ikke ønsker at begrænse spilproducenternes ytringsfrihed. I flere medlemslande er computerspil som Manhunt 2 forbudt.

ritzau
Annonce
 
Find artikler
Mest læste på Tjek
Annonce
Annonce
Guide: Mad til årstiden
Lav mad med årstidens frugt og grønt
Dagens tjek: Hvidløgspresser
Overdesignet hvidløgspresser dumper i test
Flere guider...
Seneste spilanmeldelser
Annonce
Spil vi anbefaler netop nu
Flere tjek...
Seneste nyt på Tjek
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr