Annonce

Vigilds Blog

Spil 20. nov. 2009 KL. 12.39

Cirkeline er blandt fremtidens danske spil

Det kommende kuld af danske computerspil bobler af opfindsomhed - og to af spillene foregår end ikke på skærmen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Et actionspil til blinde, en genoplivning af Cirkeline, intense troldmandsdueller ansigt til ansigt på Wii eller et interaktivt kæledyr til iPhonen.

Sådan lyder nogle af ideerne bag en række danske spilprojekter, som den nationale spilstøtteordning New Danish Screen under Det Danske Filminstitut i går offentliggjorde støtte til.

LÆS ARTIKELDet danske spil er en ung, tilpasset krydsning

Topscoreren med en støtte på 724.000 kr. blev spillet 'Klub Cirkeline' , der skal bringe Hanne Hastrups over 50 år gamle lillepige til live i et interaktivt univers fyldt med kortfilm, historier og små spil.

Spillerne er medlemmer af "klubben" dvs. spillet i flere år, og målet er, at spillet derved skal udvikle sig i takt med børnenes udvikling, så det hele tiden passer i sværhedsgrad til deres alderstrin.

Wii som tryllestav
Er man mere til Harry Potter og trylleri, så fik spillet 'Face-Off in the Magic Circle' fra udvikleren Copenhagen Game Collective 700.000 kr i rygstøtte for at videreudvikle et spil, hvor man via Nintendo Wii skal kaste trylleformularer mod hinanden.

Interessant nok bruges skærmen kun som pointtavle, hvor det virkelig spil sker ved at to spillere svinger Wii-controlleren i luften som var den en tryllestav. Ved at lave forskellige fagter kaster spillerne - ganske som i Harry Potter - besværgelser eller modbesværgelser mod hinanden, og skal på den måde dyste i hurtighed, taktik og overblik.

”Vi mener der er et enormt potentiale for sociale digitale spil som ikke kræver at man sidder og kigger på en skærm, mens man spiller, men at man derimod har en direkte ansigt til ansigt kontakt med sin modspillere” siger Lau Korsgaard, Spildesigner hos Copenhagen Game Collective.

Lyt tyskerne ihjel
Et andet kommende dansk spil, der heller ikke bruger skærmen er pc-spillet 'Blinded' fra udvikleren PortaPlay. Spillet er et 3D actionspil rettet mod blinde eller svagtseende børn og unge. Der er derfor totalt sort skærm og ingen grafik i spillet, da man i stedet skal orientere sig via lydkilder i spillets verden såsom replikker fra figurer, ekko fra væggene eller fodtrin.

Historien er sat under Anden Verdenskrig, hvor man er blevet blind efter en ildkamp og nu fanget på et tysk felthospital. Målet er, at flygte sammen med en russisk spion, der har mistet begge ben (!).

Kæledyr og DJ-musik til iPhone
De danske udviklere vil dog også gerne markere sig på markedet for iPhone og iPod Touch, hvor spillene 'iCreature' fra Tatcile Entertainment og 'PinballDJ' fra Unified Games satser på hver deres målgruppe.

'iCreatures' er et kæledyrsspil, hvor en et nuttet abelignende dyr skal passes og plejes som en anden Tamagotchi, men også løse små gåder og interagere med andre dyr og ting i spillets verden. Meningen er, at dyret skal udvikle sin personlighed, alt efter hvordan man behandler det, så det dermed bliver en spejling af ens handlinger og opdragelse.

'PinballDJ' er derimod en hybrid mellem et musikinstrument og et pinball-spil. Først opbygger en art "forhindringsbane" bestående af forskellige lyde, der i selve spillet aktiveres, når de rammes af en virtuel pinball-kugle, som man triller rundt på skærmen ved at vippe iPhonen eller iPod Touchen.

Dermed omsættes ens bevægelser til musik via deres indbyggede accelerometer. Ideen er også, at man kan dele sine kompositioner med vennerne via en central online-server.

LÆS S vil støtte spilbranchen med 47 mio.

Sidste spilstøtte i denne omgang
Alle fem spil fik støtte for at udvikle fungerende demoer af spillene, så hvornår de færdige spil udkommer er uvist. Meningen med støtteordningen er nemlig, at spiludviklerne med en færdig demo har lettere ved at bevise deres værd over for investorer eller spilforlag, da meget af grundarbejdet og konceptudviklingen er på plads.

Selve spillene koster oftest 2-4 gange så meget at færdigudvikle, og i alt fik de fem spil 2.7 millioner i samlet støtte, mens fire andre dansk spilprojekter fik støtte på 75.000 kr. hver for at udvikle en prototype.

Med denne uddeling lukkes nu Spilstøtteordningen i Danmark. I løbet af de sidste to år har den kørt som et forsøg og uddelt i alt 12 millioner kroner til 25 forskellige danske spiludviklere, der har kunne søge om finansiel støtte til udvikling af enten en prototype eller en mere afpoleret demo af nye spil.

LÆS Danske spil løb med millionstøtte

Indtil videre har spilstøtteordningen affødt to færdige spil - 'Max & The Magic Marker', der udkommer til december til Nintendo Wii, og mobilspillet 'Scorfactor' udviklet som interaktiv seksualformidling i samarbejde med Sex & Samfund. Derudover er to spil næsten færdige, mens 11 projekter er under stadig udvikling.

LÆS Danske spil skovler priser ind

Kilder:

DFI

Se samtlige støttemodtagere fra New Danish Sreen i alle årene her

Se også

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil