Annonce
Annonce
Spil 10. okt. 2012 KL. 14.42

Tjek: Her er tre rollespil med mange timers dragende underholdning

Vi ser nærmere på tre rollespil til iPad og iPhone.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Vi tjekker

Rollespil

Sorteret efter

Mørket står for døren, så hvorfor ikke gøre brug af de lange aftener på et godt, gammeldags rollespil. Du ved, den slags med helte, der bekæmper fjender, gennemfører missioner og stiger i levels, alt imens en fængende historie udfolder sig i en fjern og fantastisk tid. Spil som tager en rum tid at gennemføre.

Sådan et par eller rettere tre rollespil ser vi nærmere på i dag.

Nemlig iOs-udgaven af den gamle klassiker Bard's Tale, der første gang udkom i 1985 og dengang var revolutionerende på grund af sin imponerende 3D-grafik og en yderst engagerende fortælling.

Om klassikeren stadig holder her knap 30 år derpå, kan du læse i anmeldelsen til højre.

Fornyelse
Rollespillet har dog også fornyet sig ind imellem. Universet behøves således ikke bestå af sværd, drager og riddere men kan også finde sted i alt fra surreelle science-fiction-universer til regnvåde hverdagsverdener.

Dagens to nyskabelser er henholdsvist det japanske The World Ends With You: Solo Remix samt det anderledes designede rollespil Bastion.

Fælles for rollespillene er, at de byder på mange timers dragende underholdning - især hvis man ikke har noget mod gentagne prikken rundt på skærmen med pegefingeren.