Annonce
Annonce
Spil 19. apr. 2012 KL. 16.09

Eventyrspillet, hvor du starter med at dø

POLITIKEN SYNES
BEDST TIL PRISEN
  • Produkt: Ghost Trick: Phantom Detective (iOS)
  • Pris: 30 kr.
Kommentér send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Vi tjekker

Tjek: Tre nye eventyrspil der klikker nyt liv i genren

Sorteret efter karakter

fakta

Genre: Point’n’click

Udvikler: Capcom

Udgiver: Capcom

Antal spillere: 1

Platform: iPad (testet), iPhone, Nintendo DS

PEGI-mærkning: 12+

Pris: 30,- pr. episode, 59,- for samlet pakke

Spillets website

Fire minutter. Det lyder ikke af meget, men i Ghost World er det forskellen mellem liv og død, når man skal rejse tilbage i tiden og redde mennesker, der netop er blevet dræbt.

Det er en idé, der måske heller ikke lyder af så meget, men med den kække mandlige hovedrolle Sissel og et temmelig genialt system er det faktisk ganske fornøjeligt at have menneskers skæbner i ens hænder.

Sissel er død. Skudt ned på åben gade, men mere aner han ikke. Han kan ikke huske noget fra før han tog skridtet over i spøgelsesverdenen, hvor han nu har kræfter til at manipulere med de sidste fire minutter før et menneskes død.

LÆS ANMELDELSENTjek: Tre billige spil udfordrer Biblen, livet og kemien

Det er en lidt billig gimmick, men på finurlig vis bliver det sat sammen med et simpelt system, der er så enkelt, at det faktisk bare fungerer uden dikkedarer. For hvor de traditionelle point’n’click-spil får dig til at klikke og indsamle alt, så skal man i Ghost Trick som spøgelse bevæge sig via genstande i omgivelserne.

Normalt ville disse skulle samles op og tjekkes, men i stedet hopper man fra den ene ting til den anden, imens ens kræfter som et spøgelse kan bruges til at interagere med genstandene. Det er et kreativt twist, der vigtigst af alt formår at sætte ens logik på prøve.

Teksttung hjernevridning

Hvor simpel opsætningen end lyder, formår Ghost Trick dog alligevel at stramme løkken om ens velviljes hals, når spillet drukner i en tekstuel tung historie.

Tekster flyder rundt på skærmen, og selvom det ofte er humoristisk velskrevet, opsluges man simpelthen i kampen om at splitte ens opmærksomhed mellem aktive gåder og alenlange sætninger.

Har man dog ikke noget imod at kæmpe sig igennem den ene samtale efter den anden, så er Ghost Trick et innovativt spil, der med en kreativ frihed snildt kan give et afbræk fra den ellers sædvanlige skabelon for point’n’click-spil.