Annonce
Telefoni 10. feb. 2012 KL. 14.16

Vinterferien kan få din mobilregning til at eksplodere

Læs videre, hvis du ubekymret bruger løs af data hjemme og skal på vinterferie.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Otte hurtige fra Telia

Telia har en række gode råd, som det er værd at tjekke, inden man tager afsted.

  • Vær prisbevidst - Du kan bruge din mobil i udlandet, ganske som du er vant til i Danmark, men prisen er ikke den samme.
  • Vælg selv netværk - Tjek priserne hjemmefra og vælg selv netværk, når du er nået frem.
  • Brug mobilens indstillinger og spar penge - Når du surfer på internettet via din mobiltelefon, kan du fx. at fjerne billederne. Det mindsker mængden af data.
  • Slå automatisk e-mail og download fra - Nogle mobiler er sat til automatisk at hente e-mails, spil, musik og podcasts med regelmæssige intervaller.
  • Indstil din telefonsvarer - I udlandet betaler du udlandstakst både, når din telefonsvarer modtager et opkald, og når den stiller kaldet tilbage til den danske central.
  • Du betaler for at modtage opkald - I udlandet betaler du for at modtage opkaldet fra den danske grænse og til din mobil.
  • Husk altid +45 - foran telefonnummeret, når du ringer og sender sms’er til Danmark fra udlandet.
  • Husk at slukke og tænde din mobil, når du er hjemme igen. Ellers kan mobilen 'tro', at du stadig er i udlandet og opkræver udlandspriser for opkald til din telefonsvarer.

Telia har en brugervejledning (eksternt link) til, hvordan du gør på netop din mobil.

Bruger du ubekymret løs af data på din mobil, smartphone eller tablet herhjemme og skal på varm eller kold vinterferie i uge 7 eller 8, er der grund til at se din telefons eller tablets indstillinger igennem inden afrejse.

Ellers risikerer du en stor mobilregning, når du kommer hjem igen.

De fleste ting på en mobiltelefon er dyrere i udlandet, men især datapriserne er voldsomt dyrere især i lande uden for EU.

For eksempel koster en megabyte (MB) data i USA 100 kroner. Det vil sige, at det vil koste mellem 200 og 500 kroner at hente en sang eller åbne politiken.dk, og glemmer du at slukke for DMI's vejropdateringer og din emails automatiske hentning af mails, kommer der en helt gigantisk regning helt af sig selv.

Regning på 25.000 kroner
Det vil også sige, at hvis du normalt bruger en gigabyte (GB) data på en måned - og altså 250 MB på en uge, kan din ferieuge i USA eller et hvilket som helst andet land i Nord- eller Sydamerika, koste dig 25.000 kroner.

At regningen ikke nødvendigvis kommer så højt op skyldes, at for eksempel TDC automatisk vil lukke din dataforbindelse, når du har brugt de første 360 kroner, medmindre du siger ja til mere forbrug.

Andre teleselskaber opererer med en grænse på 450 kroner. Tjenesten er et lovkrav i EU-lande, men i hvert fald TDC har valgt at udbrede tjenesten til rejser i andre lande også.

LÆS OGSÅ Mobilen kan gå i stå i ferien

Men også i europæiske lande uden for EU koster data kassen. I disse lande lyder prisen på 90 kroner per MB. I den sidste kategori af lande i Afrika, Mellemøsten og Asien lander prisen for en MB data helt oppe på 115 kroner per MB. Dog er det slet ikke muligt at anvende data på mobilen i de fleste af landene i Afrika for eksempel.

Derfor husk at slå alle automatiske dataoverførsler fra. Alt lige fra Facebook, e-mail, vejret, nyhedsfeeds, applikationsmarkeder og opdateringer af kalender og alt andet.

Du gør det på de fleste modeller efter princippet: Gå ind i indstillinger, derefter mobil data og herunder slå dataroaming fra. Hvis du vil modtage visse enkelte opdateringer, kan du på de fleste mobiler og tablets styre datamængden ved for eksempel at slå overførsel af billeder fra, og for eksempel, at der ikke skal opdateres automatisk men kun manuelt - altså når du vælger det.

LÆS OGSÅSådan gør du din gps klar til bilferien

Det er også en god ide at slå muligheden for mms fra, da de betales med prisen for data, og en mms kan således blive ganske dyr.

En god ide i det hele taget, hvis du ikke kan undvære de tjenester, du normalt bruger det mobile datanetværk til herhjemme er at hente dine opdateringer, når du har slået din trådløse wi-fi forbindelse til. Mange steder kan du finde gratis wi-fi forbindelser, og opdatering via dem vil ikke koste dig en krone.

Se her en prisliste over alle tjenester i hele verden fra TDC

Men det er ikke bare mobildata, der er dyrere i udlandet. Både at foretage og modtage opkald kan være dyrt i udlandet. Når vennerne fra Danmark ringer til dig, betaler de kun for opkaldet til grænsen. Resten betaler du selv.

LÆS OGSÅ'Fri tale' på mobilen giver bagslag i udlandet

Hvis du selv foretager opkald i udlandet, er det endnu dyrere. Og hvis du har vænnet dig til såkaldt fri tale herhjemme, bliver du overrasket, hvis du tror, at aftalen også gælder i udlandet. Det gør den ikke.

Også sms'erne er dyrere i udlandet, og du skal være opmærksom på, at hvis du eventuelt har en sms-pakke herhjemme, hvor du kan bruge løs af sms'erne, virker den ikke i udlandet. Her skal du betale for hver enkelt sms.

Din telefonsvarer kan også blive et dyrt bekendtskab i udlandet, for når nogen taler ind på den, er det dig, der betaler for det modtagne opkald. Og det opkald, der skal til for at aflytte svareren er endnu dyrere. Et godt råd er simpelthen at slå telefonsvareren fra. Folk kan jo sende dig en sms.

I det hele taget er det en god ide at tjekke priserne for udlandstrafik inde på dit teleselskabs hjemmeside og så sætte din mobiltelefon op til det selskab i ferielandet, der er billigst.

LÆS OGSÅMobilselskaber er i åben priskrig på datatrafik

Det kræver, at du slår den automatiske tilkobling til et netværk fra, når du lander og i stedet gør det manuelt, det vil sige finder det teleselskab, du har valgt på den liste, der dukker op, når du er fremme på destinationen.

Telia har en brugervejledning (eksternt link) til, hvordan du gør. Her kan du finde vejledning til netop din mobil.

Et sidste godt råd. Hold din mobil slukket i udlandet og tænd den kun, når du ved, at du skal bruge den. Så er det også mere ferie.

Kilder: TDC, Telia og Mobilsiden.dk

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer