Annonce
Telefoni 5. sep. 2007 KL. 13.59

Rygter svirrer om ny Google-telefon

GPhonen er muligvis på vej, og indtjeningen skal komme fra reklamer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Søgegiganten Google forsøger muligvis at komme ind på mobil-markedet med sin egen mobiltelefon.

Efter månedsvis med løse rygter og spekulationer tyder alt nu på, at den såkaldte Google Phone - eller forkortet GPhone - faktisk bliver en realitet. Det skriver Washington Post.

Google, der ligger i Californien, har angiveligt investeret millioner i projektet og har i de sidste måneder aggresivt haft søgelyset rettet mod telefirmaer, der kan hjælpe med at få konverteret Googles kort, søgemaskine og andet software, så de let kan bruges fra en mobiltelefon.

Billig eller gratis mobiltelefoni
Hidtil har Google kun bekræftet, at selskabet ønsker at levere applikationer og indhold til mobile enheder. Der kan tjenes gode penge ved at sælge annonceplads på mobiltelefoner, hvor reklamerne kan skræddersys til den enkelte bruger i endnu højere grad end det er muligt på nettet.

Derfor spekulerer flere på, at Google vil tilbyde meget billig eller gratis mobiltelefoni og måske endda en gratis telefon – hvis altså kunderne er parat til at acceptere reklamer på den lille skærm.

Vil slå alle konkurrenter ifølge analytiker
Den amerikanske teknologi-analytiker Rob Enderle forudser, at GPhonen vil banke alle konkurrenter af banen, såfremt den virkelig kommer på markedet.

»Hvis den bliver gratis - eller næsten gratis - vil jeg altså også selv stå i kø for at få fingre i den«, siger Enderle til Washington Post.

Diverse 'blog-osfærer' svirrer med rygter om, at den omtalte telefon vil ramme forbrugerne i starten af 2008.

Se også

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer