Annonce
Telefoni 21. sep. 2007 KL. 11.29

Mobiler får ens opladere

Nu kan du snart bruge din kærestes mobiloplader. En kreds af mobiltelefon-producenter er blevet enige om en fælles standard.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Med Nokia i spidsen har en større kreds af mobiltelefonproducenter nu vedtaget at anbefale en standardisering af mobilopladere og datakapler.

Dermed kan forbrugerne fremover forbinde deres mobiltelefon til alle opladere og datakabler.

Det fremgår af en meddelelse, som den internationale organisation OMTP netop har sendt ud.

OMTP er en brancheorganisation, der består af såvel mobilproducenter som televirksomheder.

Store fordele for forbrugerne
Anbefalingen er ifølge OMTP et markant skridt frem mod at standardisere almindelige kabelforbindelser med store fordele for såvel forbrugere som miljøet til følge.

Med en gennemsnitlig udskiftning af mobiltelefoner omkring to gange årligt er der hunderedvis af millioner af opladere og datakabler, headsets og bilopladere i omløb.

Og da de forskellige mobiltelefonmærker ikke kan bruges til hinandens opladere og datakabler i dag, og der endda er forskellige opladere og kabler til mobiltelefoner fra samme producent, vil standardiseringen både betyde store besparelser for forbrugerne og for miljøet.

Samtidig vil den skærpe den reelle konkurrence, pointerer OMTP.

USB bliver standard
OMTP anbefaler standarden micro USB (Universal Serial Bus). USB er i forvejen standard for PC industrien og er en velkendt teknologi for forbrugerne, som også bruges til at forbinde for eksempel digitalkameraer til computere.

Forbrugerne vil også kunne få glæde af at kunne forbinde mobiltelefonen til adskillige andre forbrugerelektronik-produkter i hjemmet og på kontoret som pc, harddiskoptager, tv og så videre.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer