Annonce
Telefoni 26. aug. 2010 KL. 15.30

Nokia får nu styr på blodmineraler

Ny lov i USA får Nokia til at fjerne stoffer fra krigsområder i mobiltelefoner.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

fakta

Tantalum er et grundstof med atomnummer 73 med symbolbetegnelsen Ta.

På dansk hedder mineralet tantal. Tantalum er det latinske og mest benyttede navn.

Tantalums værdi er steget kraftigt inden for de seneste ti år, fordi det kan bruges i kondensatorer i forbrugerelektronik.

Det kan i modsætning til andre lignende mineraler gøre kondensatorerne meget mindre.

Se mere om tantalum på Wikipedia (eksternt link)

Fra næste forår kan danske mobiltelefonkøbere tjekke, om de støtter korrupte militser, krig og børnearbejde, når de køber en ny mobiltelefon. I hvert fald, hvis det er en Nokia, de har udset sig.

Det fortæller Pekka Isosomppi, der er direktør i Nokia med særligt ansvar for selskabets sociale ansvarlighed.

I dag kan ingen forbruger sige sig fri for at støtte borgerkrige og børnearbejde, når de køber en mobiltelefon.

For ingen af mobiltelefonproducenterne, heller ikke Nokia, vil garantere, at de ikke anvender mineraler, der stammer fra børns og tvangsarbejderes arbejde i illegale miner i for eksempel det østlige DR Congo.

LÆS ARTIKELDin mobil finansierer krig i Afrika

Men en lov, der er vedtaget i USA, og som træder i kraft til foråret, forlanger, at alle producenter af forbrugerelektronik skal deklarere de materialer, de anvender i deres produkter, hvis de sælges i USA.

»Vi  har valgt at implementere de nye krav globalt, så der vil ikke være forskel på de mobiltelefonmer, vi sælger i USA og dem vi sælger i resten af verden«, siger Nokia-direktør Pekka Isosomppi. Dermed får forbrugerne i USA en mulighed for at fravælge for eksempel mobiltelefoner, hvor børn og tvangsarbejdere har været involveret i fremstillingen.

Men den amerikanske lov kommer til at række videre ud i verden, for ifølge klodens største mobiltelefonproducent Nokia, vil købere af mobiltelefoner over hele verden dermed få muligheden for at vælge de uetisk fremstillede mobiltelefoner fra.

LÆS ARTIKELDokumentar: Din mobil er en bloddiamant

»Vi har valgt at implementere de nye krav globalt, så der vil ikke være forskel på de mobiltelefonmer, vi sælger i USA og dem vi sælger i resten af verden«, siger Nokia-direktør Pekka Isosomppi.

Loven nedlægger ikke forbud mod at anvende de såkaldte blodmineraler i deres produkter, men producenterne skal angive, om de kan garantere fraværet af dem.

Disse oplysninger vil så fremgå af en offentlig amerikansk hjemmeside, som bliver den forbrugerrettede del af loven.

LÆS ARTIKELRed Barnet: Vi kan ikke afskaffe børnearbejde

I har kendt til problemet med blodminaralerne i 10 år. Og det er først nu, efter amerikansk lov påbyder det, at Nokia giver forbrugerne mulighed for at fravælge de såkaldte blodmobiler?

»Vi har forlangt skriftlige garantier fra vores leverandører i al den tid, men det er meget komplekst at gå ud ét firma og ændre på disse forhold, for vi køber ikke mineralerne direkte fra minerne. Vi køber komponenter fra leverandører, hvor det i dag ikke kan dokumenteres efter smeltningen, hvor mineralerne stammer fra. Den eneste måde at kunne garantere noget helt, er at forlange af smelterierne, som der kun er en håndfuld af i verden, at de kræver certifikater på den malm, de modtager fra deres underleverandører«, siger Pekki Isosomppi.

LÆS ARTIKELHer er de 20 mest populære mobiler

Han fortæller, at for et af de mest omdiskuterede mineraler tantalum, vil Nokia allerede i oktober kunne deklarere Nokiatelefoner, der med garanti er fri for tantalum fra miner i det østlige DR Congo.

Her har militser og autonome regeringstropper i årevis profiteret stort på udvinding og illegal udførsel af det værdifulde mineral, hvilket har ført til den blodisgste konflikt, verden har set efter Anden Verdenskrig med anslået fem millioner dræbte mennesker.

LÆS ARTIKELFind vejen til chokolade, der ikke mishandler børn

Tantalums værdi er steget kraftigt inden for de seneste ti år, fordi det kan bruges i kondensatorer i forbrugerelektronik. Det kan i modsætning til andre lignende mineraler gøre kondensatorerne meget mindre.

Senere vil Nokia kunne give tilsvarende garantier for andre såkaldte blodmineraler, som selskabet i dag ikke kan garantere fraværet af i dets mobiltelefoner og anden forbrugerelektronik.

Annonce
Annoncer
Hjemmet
24. maj. KL. 09.29
Ærgerligt. Vandmasserne har fået mange forsikringstvister på samvittigheden, de seneste år. - Foto: Miriam Dalsgaard

Her er forsikringsselskabet flest klager over

Skybruddet er forklaringen på de mange klager, forklarer selskabet.

Telefoni
24. maj. KL. 07.00
SMART-OPKALD. Med Sidecar kan du både vise video og fotos fra hvor du befinder dig i verden – og dele din position på et kort. Alt sammen i samme telefonsamtale.

Ny tjeneste løfter telefonsamtaler op på et helt nyt niveau

Efter 130 år er telefonsamtalen nået til version 2.0

Spil
23. maj. KL. 15.27
Brættet. Danske unge ml 18-34 holder stadig liv i de gamle klassiske brætspil som Scrabble, Afrikas Stjerne og UNO viser ny undersøgelse. - Foto: JOHANSEN LINDA

De unge holder liv i de klassiske brætspil

Ny dansk undersøgelse viser, at vi i høj grad tager barndommens brætspil med os.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer