Annonce
Vi tjekker 5. dec. 2008 KL. 16.01

Vi tjekker Få lyd fra din iPod i bilen

Et lille apparat kan overføre lyd fra en mp3-afspiller til bilradioen. Men ikke uden knas, da i testede det.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Bærbar lyd i bilen

Belkin Tune Base FM
Ladestik forsyner iPod’en med strøm.
Pris: 700 kr.

Tune Cast III
Med ladestik, men ingen holder.
Pris: 549 kr.

Tune Cast II
Har hverken ladestik eller holder: 399 kr.
Har radioen et AUX-stik, kan et kabel til 50 kr. skabe forbindelse mellem mp3-spilleren og radioen.

En montage af iPod-stik i bilradioen kan ofte fås som originalt ekstraudstyr hos bilforhandlerne. Priser fra cirka 1.000 kr. og op, og arbejdsløn skal lægges oveni.

En gave kan hurtigt blive til et problem.

F.eks. hvis gaven er en iPod, som den glade modtager gerne vil have til at spille i sin bil.

Det er de færreste biler forberedt til, men diverse dimser kan skabe kontakt mellem iPod’en (eller andre former for mp3-spillere) og bilradioen. Vi har prøvet en af de mere avancerede af slagsen: Belkin Tune Base FM.

Det er en lille, lidt kroget holder, som holder fast på iPod’en, og hele dimsen monteres i bilens cigartænder- eller elstik. Tune Base-apparatet udsender et FM-signal, som opfanges af radioen, som så gengiver lyden over bilens højttalere.

I princippet lyder det smart, virkeligheden er en lidt anden.

Mange klik i menuen
Vi prøvede først dimsen i en Subaru Forester, en ret kostbar bil til 400.000 kroner med en avanceret radio, der dog ikke havde sit eget iPod-stik.

Når Tune Base får strøm fra elstikket, skanner den efter en ledig FM-kanal – bilradioen indstilles på samme kanal, og så skulle musikken spille.

Det gør den også. I cirka 10 sekunder, så nægter radioen at blive stående på denne ledige kanal uden radioprogram og fræser videre for at finde en ’rigtig’ kanal. Det krævede lidt klikken i radioens mange menuer, inden den holdt op med det.

Desværre var transmissionen af lyden utåleligt dårlig i denne bil. Konstant susen og skratten overdøvede flere gange musikken, som var de stille passager fra Pink Floyds ’The Wall’. Andre frekvenser gav samme dårlige resultat.

Blokerer for trafikmeldinger
Derefter skiftede vi til en billigere bil med en mere simpel radio, en Suzuki Swift til ca. 140.000 kroner. Også her nægtede radioen i første omgang at blive stående på den valgte frekvens, men det blev kureret ved at slukke for den funktion, der betyder, at trafikmeldinger bryder ind i radioprogrammerne.

Her spillede iPod’en fint, helt uden susen og skratten.

Alligevel er vores begejstring for Tune Cast-apparatet til at tøjle. Det er et klart minus, at man ikke kan få trafikmeldinger, samtidig med at man lytter til iPod-musik.

Desuden skal den konstant være koblet til bilens elstik, som der oftest kun er ét af. Og hvordan får man så strøm til sit GPS-apparat?

Så konklusionen må lyde: Brugbart, men heller ikke mere.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer