Annonce
Annonce
Annonce
Forbrug 26. mar. 2012 KL. 13.33

Færreste antal nygifte i 30 år

Der er fortsat færre, der siger ja til hinanden. 2011 lavest i tre årtier.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er ikke længere så yndigt at følges ad. I 2011 oplevede danskerne det laveste antal vielser siden 1983. 27.200 blev gift, hvilket er et fald på 12 procent i forhold til året før. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

I forhold til 2008 er det et fald på hele 27 procent.

LÆS ARTIKELPræster siger nej til eventbryllupper uden for Guds hus

Den mest populære dag at blive gift på, var fredag den 11. november - sandsynligvis på grund af datoen alene, 11/11/2011, der har gjort det lettere for de stakkels ægtemænd at huske deres vielsesdag. 1072 par blev gift den dag.

Sommerbryllupper er populære
Normalt er sommeren ellers mest populær i de vordende ægtepars kalender. Omkring halvdelen af alle vielser bliver foretaget i forårs- og sommermånederne fra maj til august. Sommerens mest populære dag sidste år var lørdag den 29. august, hvor 981 par blev viet.

De nygifte kan glæde sig over statistikken, der viser, at antallet af skilsmisser er det samme som året før - nemlig 14.500. Ifølge statistikken er det i det ottende år, der er størst risiko for at blive skilt. Og de 14.500 svarer til, at 40 procent af ægteskaberne ender i skilsmisse.

LÆS ARTIKELFinanskrisen får færre til at lade sig skille

Størstedelen, af de vielser, der bliver foretaget, er mellem mænd og kvinder, hvor begge er af dansk oprindelse. Ægteskaber mellem danske mænd og indvandrerkvinder er faldet med 25 procent set i forhold til året før.

Størstedelen af de viede er mellem 25 og 39 år, samtidig står denne aldersgruppe for tre fjerdedele af faldet i antal vielser.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau