Annonce
Annonce
Familieliv 9. jul. 2010 KL. 03.00

Børnene (og de voksne) samler VM-kort for millioner

Mærker med fodboldspillere fra VM er den største samlerdille i årevis. Hver tredje samler er voksen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Udsolgt. Den besked har ekspedienter i landets bog- og legetøjsforhandlere måttet give de titusindvis af børn og voksne, der de seneste måneder har spurgt efter kort med fodboldspillere fra VM.

Samleobjekterne kan både fås som klistermærker og spillekort, kortene er de mest populære. Den største distributør, Bergsala Enigma, oplyser, at de store kæder i detailhandlen har solgt 600.000 pakker spillekort op til og under VM.

»Det er den største dille i mange år. Vi har ikke set noget lignende siden Pókemon i 2000-2001«, siger Albin Kristensson, direktør i Bergsala Enigma.

Spillekortene koster 10-15 kroner for en pakke med seks, mens klistermærkerne koster 1 krone stykket.

Milliardforretning
At samle på VM-mærker er ikke kun et dansk fænomen og ikke kun for børn. Den italienske virksomhed Panini, der producerer kortene sammen med VM-arrangøren Fifa, oplyser, at over 1 milliard kort og klistermærker lige nu er i omløb i 100 lande fordelt på fem kontinenter.

»Vi anslår, at 30 procent af samlerne er voksne. Fascinationen og glæden ved at samle på papirbilleder af fodboldspillerne og fuldende en samling er større end digitale motiver«, siger Arrigo Beltrami, administrerende direktør i Panini.

På danske arbejdspladser oprettes der i disse dage byttebørser, hvor voksne udveksler VM-kort på egne eller deres børns vegne. Og på netmarkedspladser som Facebook, dba.dk og Gul & Gratis handles de dyreste mærker til 100 kroner stykket.

BYTTEBØRSByt dine fodboldkort på politiken.dk

29-årige Palmir Palo fra Skanderborg har brugt omkring 1.000 kroner på VM-klistermærkerne, og efter at have byttet på nettet med 20 andre mangler han kun slovakiske Marek Hamsík for at have alle 636 spillere i sit album.

»Jeg kan da godt tænke lidt over, hvad jeg har gang i. Men det er nok den fodboldeufori, der tager fat i én«, siger Palmir Palo, der studerer på Handelshøjskolen i Aarhus.

»Det er spændende at finde ud af, hvilke mærker der er i poserne. Så sidder jeg over en kop kaffe og hygger mig med at sætte dem i album og slette dem fra mangellisten«, fortæller han.

LÆS OGSÅFodboldfeberen raser på annoncemarkedet