Annonce
Annonce
Familieliv 5. aug. 2008 KL. 14.31

Dansk designbureau bag FAT modemagasin

Ambitiøst magasin vil ramme den globale modeverden med tendenser indenfor kunst og mode.

Kommentér send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Se også
  1. Sådan skal du gå klædt til sommer

    Draperinger fra 30'ernes Hollywood var et gennegående træk i sidste års modeuge. Og det bliver også sommerens store hit. Se flere detaljer

  2. Se modens ti bud for denne sommer
  3. Unge designere viste personlighed
  4. Rützous kollektion går i farver
  5. Designere remixer det gamle Japan
  6. Se alle billlederne fra modeugen
  7. Få baggårdsmoden fra Wood Wood
  8. Munthe + Simonsen har fokus på balance
  9. Tandløst show fra BZR
  10. Smukt modeshow fra dansk storyteller
  11. Modeshow: Noir satser på rockstjerneattitude
  12. Nu skal dit tøj være ansvarligt
  13. Modeugen dikterer: Larm med din stil
  14. Dansk modetøj ender som nødhjælp
  15. Tag et smugkig på modeugen
  16. Modeskaberen er til konditorkager
  17. Køb brugt på den lækre måde
  18. Day leverede flot tøj i vådt show
Se alle guider

Designbureauet Dyhr.Hagen lancerer i morgen et dansk magasin med internationale målsætninger.

Magasinet er fremstillet af fremtrædende kunstnere, fotografer og stylister.

Folkene bag projektet har valgt, at det første nummer er uden annoncer, så de udtryksfulde billeder kan så alene.

Navnet FAT står for Fashion, Art og Type, og udkommer netop, som den københavnske modeuge skydes i gang.

Udgiverne vil nå en global horisont
Dyhr.Hagen vil med FAT magazine udgive et fremsynet medie, som kan nå hele verden, oplyser Lars Dyhr i en pressemeddelelse.

»FAT er en unik mulighed for at skabe et tværgående kreativt frirum uden kommercielle begrænsninger. Det er vores måde at bryde grænserne på og formidle det, vi bedst kan lide fra den verden, vi bevæger os inden for«, siger han.

FAT er skabt som et fælles projekt for alle bureauets medarbejdere til at udfordre hinanden og tænke ud af boksen. Magasinet skal dermed fungere som bureauets katalysator for kontinuerlig kreativ nytænkning og udvikling.

Vil udnytte international bevågenhed
Kreativ direktør Peter Hagen mener at FAT magazine skal være drevet af mod og en legesyg ironisk distance til modeverdenen.

»Vi vil sætte en ny standard for danske magasiner og rykke det op i en højere liga. Det kan vi kun ved at præsentere det ypperligste og hele tiden udfordre os selv. Dansk mode- og designverden har lige nu stor international bevågenhed og det er på tide, at budskabet spredes endnu mere ud«, siger Peter Hagen.