Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Falsk anmelder giver systematisk firmaer topkarakterer på Trustpilot
Snyd. Hjem.dk gik på tre uger fra en samlet besømmelse som 'god' til 'perfekt' efter en byge af falske anmeldelser havde skamrost virksomheden på Trustpilot.
50 falske anmeldelser for 5.000 kroner lyder det kontroversielle tilbud.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Betal 5.000 kroner, og jeg skriver 50 skamrosende anmeldelser om din virksomhed på portalen Trustpilot.
Sådan har en mand lokket flere firmaer, der bruger deres omtale på den danske anbefalelsesside til at kapre nye kunder.
Det fortæller DR's forbrugermagasin Kontant, der i aften sætter fokus på Trustpilot, som forbrugere i tusindvis jævnligt bruger til at skille godt fra snot blandt forhandlere og virksomheder.
»Det er jo noget fup«
Blandt de firmaer, der har hørt fra den falske anmelder, der kalder sig Christian, er netbutikken hjem.dk. De fik en mail med følgende ordlyd:
»Jeg er en ung fyr, der gennem nogen tid har arbejdet som freelance inden for IT verdenen, og har de sidste måneder hjulpet onlinevirksomheder med at få oprettet nogle positive Trustpilot anmeldelser«.
Et tilbud som hjem.dk's direktør, Stig Johanesen, ikke brød sig det mindste om:
»Det er jo noget fup, som vi som har en meget seriøs butik ikke kan acceptere«, siger han til Kontant og kalder tilbuddet for en 'bombe' under hele Trustpilots koncept.
»Vi er måske ikke de eneste der får tilbudt det, det gør andre også«.
LÆS OGSÅTrustpilot afpresser virksomheder til at blive kunder
På Trustpilots hjemmeside står der, at folkene bag siden aktivt forsøger at indetificere og fjerne falske anmeldelser.
»Det er reelt umuligt for os at fange enkeltstående falske anmeldelser. Men kommer der mange falske anmeldelser er der meget stor chance for, at vi fanger det«, står der blandt andet.
Det udsagn har Kontant sat sig for at teste. De allierer sig derfor med hjem.dk, og siger ja tak til 'Christians' tilbud ofr at prøve det af.
Herefter begyndter det at vælte det ind med falske anmeldelser af hjem.dk, skrevet af 'Christian', der fortæller, at han har 50 falske Facebookprofiler til formålet. I løbet af tre uger går hjem.dk fra en placering som "god" til "perfekt", når man ser på den samlede karakter.
LÆS OGSÅBrugere: Datingside snyder med falske profiler
Men Trustpilot gør intet ved sagen.
Og det undrer anmeldelsessidens egen direktør, Peter Holten Mühlmann.
»Selvfølgelig er det et slag mod vores troværdighed, at det er muligt at købe falske anmeldelser, og vi må ind og kigge på, hvordan det egentlig er lykkedes dem, fordi jeg ville havde troet, at vi skulle være i stand til at fange den slags. Det er vi også som regel. Men vi kan se, at nogle gange så er der nogen, der slipper uden om de systemer, vi har«, siger Peter Holten Mühlmann til Kontant.
Trustpilot har på baggrund af Kontants afsløring i dag besluttet af skærpe indsatsen mod falske anmeldelser.
Se mere i aftenens Kontant på DR klokken 21.00.
Se også
Seneste på forbrug
Test
Guides
Seneste tv på tjek
13. jun. KL. 11.28 TV Løbeguide #4: Løb lettere, hurtigere og uden skader med en god løbestil
7. jun. KL. 12.51 TV Løbeguide #3: Styr dit tempo og bliv en bedre løber
31. maj. KL. 11.11 TV Kræsne og konservative: Ingen køer på græsset
31. maj. KL. 08.39 TV Løbeguide #2: Glem åndenøden og hold motivationen i live
28. maj. KL. 13.39 TV Kampagnevideo: Boykot Føtex, Bilka og Netto
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog