Annonce
Annonce
Annonce
Fødevarer 10. okt. 2012 KL. 15.00

Makreldåser og ølkapsler sender tusinder på skadestuen

Emballage giver årligt 3.800 danske skadestuebesøg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Makreldåser, ølflasker og kapsler er ikke bare med til at opbevare vores drikke- og fødevarer.

De kan også være farlige.

Hvert år er emballage skyld i, at gennemsnitligt 3.800 danskere kommer så alvorligt til skade, at de må forbi skadestuen.

Det viser en ny undersøgelse fra Teknologisk Institut, som bygger på udtræk fra ulykkesregistret fra Statens Institut for Folkesundhed, skriver 24timer.

59 procent er mænd
2.500 ud af de 3.800 skader skyldes fødevareemballage, og de største syndere er glasflasker og konservesdåser, viser undersøgelsen.

Seniorkonsulent Helle Antvorskov fra Teknologisk Institut står bag den, og hun er overrasket over, at så mange kommer til skade med emballagen.

»Jeg synes, det er mange, for det er jo alvorlige skader.

»Det reelle tal for skader fra emballage er jo meget højere end det antal, der tager på skadestuen. Derfor er der grund til at være mere påpasselig med, hvordan emballagen konstrueres,« siger Helle Antvorskov til 24timer.

Undersøgelsen viser, at 59 procent af dem, der kommer til skade, er mænd, og de mest udsatte er unge mellem 15 og 24 år.

Faktisk får unge cirka seks gange så mange skader som ældre. Helle Antvorskov vurderer, at det hænger sammen med de unges alkoholindtag.

»Unge går nok til flere private fester, hvor glasflasker er mere udbredt og kan være et problem. Uforsigtighed og overmod i kombination med alkohol kan let føre til en smadret flaske, som man kan skære sig på,« siger hun til 24timer.

nyheder@pol.dk