Annonce

Nyt om mad

Juleliv 29. nov. 2007 KL. 08.33

Shop rundt efter det bedste jule-lån

Hvis du mangler kontanter til julen, så brug nogle minutter på at finde de billigste penge. Et lån på 10.000 kroner kan koste dig alt mellem 300 og 1.500 kroner.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Regn på ÅOP

Fristet af et hurtigt og nemt lån?

Tag en dyb indånding, og gå ind på hjemmesiden www.aaop.dk . Her kan du hurtigt se, hvad et lån alt i alt kommer til at koste dig.

Du indtaster lånebeløbet og løbetiden i måneder, samt ÅOP. Herefter kan du se, hvor store omkostninger, der løber på, før dit lån er betalt tilbage.

For eksempel vil prisen for at låne 10.000 kroner i to år med en ÅOP på 27 være 2.705 kroner.

Alle reklamer for lån skal indeholde oplysning om ÅOP - men kig godt efter, for det er ofte skrevet med småt.

Hjemmesiden er lavet af Finansrådet og Forbrugerstyrelsen.

Du skal dog være opmærksom på, at beregneren kun kan bruges til at regne på lån, hvor der betales en månedlig ydelse, hvor der betales rente hver måned i løbetiden, og hvor der ikke er stillet sikkerhed for lånet.

Beregneren kan altså ikke bruges på kontokort eller lån, hvor der er betalingsfri perioder - hvilket mange af lånetilbudene op mod jul er indrettet med.

Læs også:

Dyre julelån under lup

Du vil gerne en tur til London, og du vil - selvfølgelig - have flybilletten så billigt som muligt. Så du går på nettet og søger efter det bedste tilbud.

Du vil gerne låne nogle penge til julens mange udgifter. Også på dette marked er der masser af udbydere med vidt forskellige priser. Men shopper du på samme måde som med flybilletten rundt efter det billigste lån?

Det gør de færreste, selv om det faktisk ikke er så svært, siger Ann Lehman Erichsen, der er forbrugerøkonom i Nordea.

Spørg din bank
»Ligesom med transport fra A til B er penge en ydelse, man kan sammenligne prisen på. Målestokken hedder ÅOP - årlige omkostninger i procent - og jo lavere den er, jo billigere er lånet. Og der er altså mange penge at spare ved at være prisbevidst«, påpeger Ann Lehman Erichsen.

Hendes råd er, at man ringer til sin egen bank først og spørger, hvad de kan tilbyde - og til hvilken ÅOP.

Spar op til 1.200 kroner
Skal du for eksempel låne 10.000 kroner op til jul, og betaler du pengene tilbage over et år, kan du spare helt op til 1.200 kroner i rente og gebyrer, hvis du vælger en selvbetjeningsløsning i Danske Bank frem for Minilån.dk.

Det viser en undersøgelse af julelån, som prisportalen Mybanker.dk har lavet.

Danske Banks billigste tilbud slår de fleste butikslån og netlån med mange længder, og også Nordeas forbrugslån til de mest loyale kunder ligger i den lave ende.

Dyrt at etablere lånet
Alligevel vil John Norden, der er partner i Mybanker.dk, ikke entydigt pege på pengeinsititutterne som det bedste valg, hvis din jul skal finansieres med et lån.

»Det er klart en god idé at spørge sin bank og høre, hvad de kan tilbyde. Men banken er ikke altid billigst. Nogle af dem har høje startgebyrer på 800 til 1.000 kroner, så hvis man låner et mindre beløb, bliver ÅOP hurtigt høj«, siger han.

Kæmpe forbrugsgæld
Mens eksperterne altså kan blive enige om, at det er vigtigt at kigge på lånets pris - ÅOP - spiller prisen tilsyneladende en mindre rolle for forbrugerne. For der er gang i butikken hos finansieringsselskaberne, der udbyder de dyreste blankolån uden at kræve sikkerhed for pengene.

Omfanget er vokset med 25 procent på bare ét år. I alt skylder vi knap 10 milliarder væk på den slags lån, der ofte går til forbrug. Og hvor reklamerne slår på, at det er helt ukompliceret at låne, og at de ikke blander sig i, hvad pengene skal bruges til.

Folk vælger det nemme
Ifølge en undersøgelse, Nordea lavede i september, forventer 9 procent af danskerne at tage et forbrugslån, før året er omme. Og den udbredte holdning hos både mænd og kvinder er, at det er nemmere at få et lån i en butik end i banken.

»Jeg tror, det handler meget om fordomme«, mener Ann Lehman Erichsen fra Nordea.

Hun peger på, at bankens egne undersøgelser viser, at halvdelen af befolkningen ikke interesserer sig for privatøkonomi.

Det er o.k. at flotte sig
»Så hvis man allerede som ung fik det indtryk, at det er besværligt i banken - og ikke har fulgt med i bankernes udvikling - så synes man, det bare er nemmest at låne nogle penge i butikken. Men i dag kan man også nemt ringe til banken og få et lån, der er konkurrencedygtigt«, siger forbrugerøkonomen.

John Norden fra Mybanker har en anden forklaring.

»Det er jo et valg, om man vil spørge sin bank. Måske har bankerne ikke fået fortalt, at det er o.k. at flotte sig til jul, og så tænker folk: Gider vi overhovedet spørge«, mener han.

Budgettet skrider i børnefamilier
Julegaver købt på kredit er især et fænomen i yngre børnefamilier. Og det er samtidig denne gruppe, der har sværest ved at holde budgettet for julen, afslørede en rundspørge sidst år.

»Så det er en god idé at lave faste aftaler med hinanden om, hvad man synes, en jul må løbe op i, og så holde sig selv og hinanden fast på det«, råder Ann Lehman Erichsen.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer