Annonce

Vigilds Blog

Juleliv 16. dec. 2008 KL. 08.00

16. juleråd: Julehilsner skal sendes med posten

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Frister:

Julepost til modtagere i Danmark skal sendes senest fredag d. 19. december 2007.

For resten af verden se hos Postdanmark

Hellere for mange end for få.

Og nej, det er ikke antallet af snebajere til frokosten første juledag, vi taler om, men derimod den snart 150 år gamle tradition her til lands med at sende hilsner på julekort til familie, venner, bekendte, forretningsforbindelser etc.

Ifølge etiketteekspert Sanne Udsen, der blandt andet er forfatter til bogen 'Takt og tone i tiden' (2006), kan man nemlig nærmest ikke sende for mange julekort.

Det kan aldrig skade
»Jeg kan huske, at min veninde i England et år fik et julekort fra sin slagter. Der kan man sige, at jeg måske nok ville blive overrasket, hvis det skete for mig – men jeg ville i hvert fald ikke blive sur, og det er vigtigt at huske på, når man sidder og overvejer, hvem man vil sende et julekort«, siger Sanne Udsen.

Elektronisk julepost går ikke
Hun understreger i den forbindelse, at den trend, der har vundet indpas de seneste år, hvor nogle benytter sig af tidens teknologi og sender elektroniske julekort – den går altså ikke.

»Det er ikke godt nok. Fordi så forbryder man sig mod et af julekortets andre formål – det første er selvfølgelig den varme julehilsen – nemlig at man skal kunne sætte det frem på hylden, så man selv og andre kan se det. Det er direkte patetisk at printe sine elektroniske julekort ud og hænge dem op, det er altså no no«, siger etiketteeksperten, der også har råd for, hvad man bør skrive i sin hilsen:

Giv en kort opdatering og gem resten til et brev
»Jeg er ikke tilhænger af, at man skriver pralebreve om, hvad familien har udrettet i løbet af året. Man kan sagtens give folk en kort opdatering på, hvad der er sket siden sidst, men større ændringer i ens liv – især de negative – bør man måske gemme til et decideret brev«.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer
Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil