Annonce
Annonce
Annonce
Boligmarked 30. jun. 2010 KL. 11.28

Mæglere lokker andelshavere til opløsning

Personlige breve til andelshavere i trængte foreninger vækker forargelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Opløs jeres andelsboligforening, sælg ejendommen til en investor og fortsæt som lejer i din nuværende bolig.

Sådan lyder indholdet i personlige breve, som mæglerkæden EDC har sendt til andelshavere i udvalgte andelsboligforeninger, hvis økonomi er trængt, og hvor lejlighederne derfor kan være svære at sælge enkeltvis. Det skriver Jyllands-Posten.

Mæglernes interesse er at få ejendommen til salg og udbyde den som en godbid til investorer, der får gode lejere med i købet.

Men metoden møder modstand hos Andelsboligforeningernes Fællesrepræsentation (ABF), der har set flere eksempler og kalder dem under lavmålet.

Brev fra mægleren
»Andelsboliger er jo ikke de eneste, der har været ramt af krisen, og det er usmageligt at tro, at problemerne blot kan løses ved opløsning af foreninger og efterfølgende salg af deres ejendomme«, siger ABF's direktør Jan Hansen til Jyllands-Posten.

LÆS ARTIKEL Priserne på andelsboliger er blevet stabile

På Frederiksberg har beboerne i en andelsboligforening med dyre lån - og dermed dyre lejligheder, der er vanskelige at sælge - modtaget de personlige breve fra EDC, der lokker med, at de efter et salg af hele foreningens ejendom kan blive boende på billige lejekontrakter.

Mægleren scorer gevinst
Men formanden, Hanne Pedersen, er forarget og kalder det naivt at tro, at de nuværende andelshavere på længere sigt kommer til at bo billigere end nu.

LÆS ARTIKEL Unge købere brænder sig på andelsboliger

»Det her er kun til fordel for ejendomsmægleren, der kan score store indtægter ved at få solgt vores ejendom på det frie marked«, siger hun til Jyllands-Posten.

Opløsning i Århus
Hos EDC Erhverv oplyser direktør Jørgen Jørgensen til avisen, at kæden går målrettet efter andelsboligforeninger med maksimalt to opgange og hvor kæden har en fornemmelse af, at det er svært at sælge lejlighederne. Han mener, at det er en fordel for andelshavere med en høj boligafgift, at de i stedet bliver lejere.

EDC har i Århus opløst to foreninger med henblik på at sælge ejendommene.

LÆS ARTIKEL Tjek om andelsboligen er et godt køb