Annonce
Boligmarked 27. dec. 2011 KL. 10.58

Købere af andelsboliger kan få penge retur

Ny dom fra landsretten åbner mulighed for retssager mod folk, der har solgt deres andelsbolig til overpris.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En dom i Vestre Landsret gør det nu muligt for ejere af andelsboliger at lægge sag an mod sælgeren af lejligheden.

Ifølge advokatkæden Ret & Råd er dommen interessant for de købere, der har betalt en ulovlig overpris for at få lov at købe en andelsbolig.

Den konkrete sag stammer fra Randers, hvor en kvinde sidste år købte en andelsbolig for godt en halv million kroner.

»Utroligt væsentlig dom«
Spørgsmålet var, hvordan man skulle indregne værdien af en såkaldt renteswap-aftale, som foreningen havde indgået. Da andelsforeningen skulle optage et fastforrentet lån, skulle swap-aftalen sikre en lavere rente.

LÆS OGSÅSå galt kan det gå: Andelsbolig på 110 kvadratmeter sælges for 50 øre

Men aftalen gjorde samlet set bygningens værdi mindre. I dommen slår Vestre Landsret fast, at det tab skulle være indregnet i prisen, da kvinden købte andelen, og ikke først være reguleret ved den generalforsamling, der fandt sted senere.

Kvinden har altså købt boligen til en overpris, fordi den reelle pris ikke var regnet korrekt ud på købstidspunktet. Derfor skal hun have overprisen på 352.000 kroner tilbage, slår landsdommerne fast.

LÆS OGSÅHer er vejene, hvor andelsboliger bliver solgt hurtigst

»Dommen er utrolig væsentlig, fordi man nu skal bogføre den negative værdi af swap-aftalerne i andelsboligforeningens regnskab«, siger advokat Lars Fruelund fra Ret & Råd i Randers.

»Samtidig kan tabsramte andelskøbere rundt om i Danmark nu kræve noget af det tabte tilbage ved at lægge sag an«, siger han.

Muligheden for at få penge tilbage afhænger dog af flere ting, herunder hvor gammel handlen er. Ifølge Ret & Råd er fristen seks måneder.

Det vides ikke, hvor mange andelsforeninger landet over, der har indgået rente-swaps.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker