Annonce
Dine penge 6. dec. 2010 KL. 07.04

Stor prisstigning på vej til elkunderne

Vinterkulde, mangel på vand og stigende elforbrug i industrien bliver en dyr cocktail.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Foto: BORBERG THOMAS

Foto: BORBERG THOMAS

Det bliver markant dyrere at tænde stikkontakten i 2011.

Fra flere sider i elsektoren lyder meldingen, at såvel private forbrugere som virksomheder står over for en regning i milliardklassen, skriver Jyllands-Posten.

Energigiganten Dong Energy advarer ganske opsigtsvækkende om, at den garanterede elpris, som hovedparten af danske husstande benytter, står over for en stigning på 10-15 procent.

Rabatår er slut
Årsagen er katastrofal mangel på vand til norske og svenske vandkraftværker kombineret med et stigende elforbrug i vinterkulden.

Men trængslerne forsvinder ikke med forårssolens komme. Ud over vandmangel mærker elmarkedet i Norden, at industrien er ved at lægge finanskrisen bag sig. Det presser olie-, kul- og gasprisen i vejret, og det rammer elpriserne.

»Efter et par rabatår på grund af finanskrisen ser det ud til, at tingene igen er ved at normalisere sig«, siger Kristian Gjerløv-Juel, markedschef i Nordjysk Elhandel, til Jyllands-Posten.

LÆS OGSÅPrischok til elkunderne i Jylland og på Fyn

Normaliseringen indebærer, at elregningen vokser, og holder markedsforventningerne stik, vil prisstigningerne i værste fald udløse en samlet ekstraregning på 1,1 milliard kroner.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer