Annonce
Dine penge 3. jun. 2011 KL. 12.44

Rejsekortets brugere betaler for mystiske kilometer

Bus- og togpassager kan ikke tjekke de rejser, Rejsekortet trækker på kontoen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Beløbet er trukket, men for hvad?

Det er oplevelsen for en række vestsjællandske passagerer, der som de første i landet bruger Rejsekortet, en digital måde at betale for billetter på, i stedet for klippekort, når de bruger bus og tog, skriver ingeniøren.dk.

LÆS OGSÅMinister gransker rejsekortskandale

Rejsekortet blev efter mange komplikationer og store merudgifter til udvikling indført i dele af landet per 1. april, og allerede nu har Forbrugerombudsmanden og Finanstilsynet, der sammen godkender og overvåger betalingskort, modtaget de første klager.

Rejsen mellem A og B er usynlig
Når Rejsekortet går ind og trækker pengene på brugernes konto, står der angiveligt ikke altid, hvilke destinationer, rejsen blev foretaget mellem. I feltet 'destination' skriver systemet i stedet for en destination, at det 'afventer oplysninger om rejse'.

Også to måneder efter rejsen er gennemført. Sideløbende er det heller ikke alle beløb på brugernes konto, der er hånd i hanke med.

LÆS OGSÅRejsekortet overlever ministertrussel

Rejsekortbrugeren Poul-Henning Kamp har været ude for, at saldoen på hans konto ikke stemmer overens med transaktionerne. En del penge er ganske enkelt forsvundet ud i den blå luft.

Det har bragt sindet i kog hos den selvstændige softwareudvikler Poul-Henning Kamp.

»Det er helt godnat. Det her flueknepperi overlever vi ikke på landsplan. Der er ikke et sanity-tjek på det,« siger han til Ingeniøren.

Redegørelse er på vej
Og det er utilfredsstillende, medgiver Forbrugerombudsmanden, der er på vej ind i sagen.

»Betalingskortloven siger, at man skal have kvitteringer, så man i rejsekortets tilfælde kan se, hvilke rejser man har ført. Derfor interesserer vi os for uafsluttede transaktioner, som er over en måned gamle,« siger chefkonsulent Søren Iversen fra Forbrugerombudsmandens kontor.

»Når rejsekortet er i drift, så skal folk også kunne stole på, at de bliver trukket for de korrekte beløb,« tilføjer han og fortæller, at Forbrugerombudsmanden af venter en redegørelse fra selskabet bag Rejsekortet.

LÆS OGSÅRejsekortet bliver igen forsinket

Indtil redegørelsen foreligger, vil chefkonsulenten forholde sig afventende.

Movia og Rejsekort A/S siger alle får fuld besked
På Ingeniørens forespørgsel har Rejsekort A/S og Movia, som driver busserne på Vestsjælland, svaret skriftligt på, hvor mange procent af afregningerne, der afventer oplysninger om rejsen.

De svarer:

»Dette (»afventer oplysninger om rejse«, red.) er en formulering anvendt i selvbetjeningsdelen på rejsekort.dk. Formuleringen er møntet på, at data om rejsen kommer successivt ind fra udstyret på stationer og busser. Men alle data kommer ind efter en kortere periode,' skriver Rejsekort A/S, som understreger, at 'transaktioner, der giver anledning til at opkræve penge hos kunden, er altid komplette.'

LÆS OGSÅHver 10. busbillet er en sms-billet

Og det selvom Poul-Henning Kamp indtil videre i to måneder har ventet på at blive ordentligt orienteret om sine rejseudgifter.

En kvittering bør højest være 24 timer undervejs
Det burde nemlig være teknisk muligt at gennemføre og afslutte betalingerne, så destinationerne fremgår.

LÆS OGSÅNyt rejsekort kan give dyrere busbilletter

Det siger betalingskorteksperten Henning N. Jensen, som rådgav et af de konsortier, der deltog i udbuddet om rejsekort.

»Alle transaktioner burde afsluttes inden for 24 timer. Ellers bliver et det et kæmpeproblem, som gør kundeservice umulig. Der kommer en pukkel, som blot bliver større og større«, siger han og fortsætter.

»Jeg kan se, at der er noget rivende galt med systemet, men jeg har ingen idé om hvad. Derfor bør Finanstilsynet gribe ind,« mener Henning N. Jensen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer