Annonce
Dine penge 13. jul. 2011 KL. 10.04

Bedemænd skjuler stadig deres priser

Kun 10 af Danske Bedemænds 150 medlemmer oplyser priser på deres hjemmeside.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En bøde på 400.000 kroner fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har ikke fået bedemandsbranchen Danske Bedemænd til at skilte med priserne. Det viser en undersøgelse, som DR Nyheder har lavet.

Kun 10 ud af Danske Bedemænds cirka 150 medlemmer oplyser priser på deres hjemmesider.

Bøde på 400.000 kr. for at gemme priserne
»Det er meget nedslående, at der er så få bedemænd, som oplyser priser«, siger Forbrugerrådets direktør, Rasmus Kjeldahl, til DR Nyheder.

I december sidste år afgjorde Konkurrence og Forbrugerstyrelsen, at dele af Danske Bedemænds etiske regler udgjorde en alvorlig overtrædelse af Konkurrenceloven, fordi de forbød medlemmerne at annoncere med priser.

I juni måned accepterede Danske Bedemænd dommen og betalte en bøde på 400.000 kroner.

LÆS ARTIKELBedemænd presses til oplyse priser

Men selvom de ulovlige regler nu er fjernet, er det altså kun 10 af Danske Bedemænds medlemmer, der oplyser priser på internettet.

»Jeg havde forventet, at branchen havde taget sig noget mere sammen. Jeg synes det er på tide, at bedemændene begynder at leve op til det ansvar, som de har«, siger Forbrugerrådets direktør, Rasmus Kjeldahl.

Bedemænd: Vi vil være mere åbne
Formanden for Danske Bedemænd erkender, at det ikke er godt nok, at kun 10 af hans medlemmer oplyser priser på deres hjemmesider,

»Jeg skal da være den første til at indrømme, at 10 ikke er mange. Jeg mener, vi skal være mere åbne«, siger Knud Larsen til DR Nyheder.

LÆS ARTIKELBedemænd har tårnhøj avance på vores sorg

Knud Larsen har selv priser på sin hjemmeside, og han har opfordret sine kolleger til at gøre det samme, men tilsyneladende uden held.

Alligevel går formanden ikke ind for, at brancheforeningen forpligter sine medlemmer til at have priser på deres hjemmeside.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer