Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Butikkerne forfører os med sanseindtryk
Tøjbutikken Abercrombie & Fitch er blevet et tilløbsstykke for turister og nysgerrige københavnere, der besøger Købmagergade for at få en anderledes shoppingoplevelse, der blandt andet inkluderer en afklædt ung fyr med store mavemuskler. - Foto: MARTIN BUBANDT (arkiv)
De bombarderer sanserne med lyde og dufte, så du får lyst til at bruge penge.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Nyt om mad
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Sanser sælger
47 procent af danske virksomheder bruger oplevelser i markedsføringen i 2011. I 2008 var det 34 procent.
I 2008 angav blot 8 pct. af virksomhederne, at et mersalg var en motivationsfaktor for at anvende oplevelser. I 2011 var mersalg en motivation til at bruge oplevelser for 41 pct. af virksomhederne.
51 pct., der anvender oplevelser i deres salg og markedsføring, oplever stigende omsætning.
64 pct af de virksomheder, der allerede anvender oplevelser (ikke kun inden for salg og markedsføring), forventer inden for de næste fem år at gøre det endnu mere.
75 pct. af de virksomheder, der ikke anvender oplevelser i dag, forventer at ville gøre det om tre til fem år. Særligt inden for markedsføring vurderes det, at oplevelser får en central betydning fremover.
Kilde: Vækst via oplevelser, 2011, Center for Oplevelsesøkonomi, CBS.
Ecco sprøjter læderduft ud i butikken, så der dufter af ægte læder. Alfa Romeo i Nærum tænder op i pejsen og byder på varme drikke. HTH Køkken sørger for en duft af friskbagt brød.
Du kan lukke øjnene eller kigge væk, men det er sværere at lukke ører eller næse, og det forsøger butikker i stigende grad at udnytte ved at påvirke vores sanser. Sensory branding, som det hedder, virker. Næsten uden at vi opdager det.
Ifølge hjerneforsker Thomas Ramsøy fra CBS fylder det ubevidste langt mere og er mere dominerende, end vi er klar over. Stort set alle vores beslutninger har deres oprindelse i det ubevidste, forklarer han. Derfor er der belæg for at bruge oplevelser i markedsføring:
»Jo flere associationer og tanker, man har i forhold til et produkt, jo mere positivt tænker man om produktet«, siger han.
LÆS ARTIKEL »Jeg går kun derind for at få oplevelsen«
Synssansen er den mest dominerende sans. Men lige så dominerende som synet er, lige så overfodret er det.
»Vi bliver bombarderet med synsindtryk, men med meget få dufte. Og modsat de andre sanser, der skal igennem en mere detaljeret bearbejdning i hjernen, er der ikke nogen filtrering af dufte. Dufte har en meget stærk indflydelse på vores præference« siger Thomas Ramsøy, og det forklarer, hvorfor eksempelvis Ecco bruger læderparfume i butikkerne.
Musik i en butik er også yderst virkningsfuldt. Høj rytmisk musik sætter tempoet op hos kunderne, mens stille musik skaber eftertænksomhed og velvære. Mange supermarkeder spiller tempofyldt musik i myldretiden for at undgå kødannelse, mens der strømmer rolig musik ud af højttalerne om formiddagen, hvor man gerne vil holde længere på kunderne. Og kan du få kunderne i en positiv stemning, smitter det gode humør af som positiv vurdering af produktet, forklarer Nicolai Graakjær, forsker i butiksmusik ved Aalborg Universitet.
»Hvis der spilles klassisk musik i en lingeriforretning, er det en ressource til at forstå, hvilket lingeri der er tale om, nemlig at det er lidt fint. Hvis man skifter musikken ud med heavy metal eller pop signalerer det noget helt andet og tiltrækker et andet slags klientel«, siger Nicolai Graakjær.
Fransk musik booster fransk vin
Musik kan også bruges til at sælge varer, viser studier ifølge Graakjær:
»Man kan f.eks. booste fransk vin ved at spille fransk musik i en vinafdeling«.
Han er ikke i tvivl om, at sansepåvirkninger i butikker er stigende, blandt andet på grund af den hårde konkurrence fra nethandlen.
»Der skal ske noget, for at kunderne kommer ind i butikken. Den bliver i stigende grad et oplevelsesrum og måles på, om den giver oplevelser og engagerer forbrugerne«, siger Nicolai Graakjær.
LÆS ARTIKEL»Man får lyst til at købe en grill«
Samtidig mener han, at finanskrisen er med til at skærpe butikkernes opfindsomhed:
»Folk bruger ikke så mange penge, så der skal virkelig noget til for at lokke dem ind i butikkerne. Og når først de er inde, køber de måske noget mere, for i butikken er man mere påvirkelig over for sanseindtryk«, siger Nicolai Graakjær.
Ud over konkurrence og økonomisk krise er der måske også tale om, at butikkerne ikke har været vågne nok. Det pointerer chef for Videnscenter for Design og Business i Aarhus Dorrit Bøilerehauge.
»Tænk hvis forklaringen også er, at det ikke er sjovt eller spændende nok at gå i butikker længere. Forbrugerne vil gerne have noget nyt. Når der er så meget, der forandrer sig hele tiden, er det mærkeligt, at butikkerne står stille«, siger hun.
Videnscenteret har været med til at omdanne tre butikker til sansebutikker for Bruuns Bazaar, Designa Køkken og Bibi Chemnitz.
Sansebutik i container
Tøjmærket Bruuns Bazaar har åbnet en mobil sansebutik i en sort container, der både har besøgt København og Aarhus.
»Vi konkurrerer med en online salgskanal lige pludselig, som har åbent 24 timer i døgnet. Derfor bliver vi nødt til at tilbyde en ny type oplevelse. Vi skal være en destination, som ikke kun konkurrerer på produkter, men også på oplevelser«, siger Rebekka Bay fra Bruuns Bazaar.
Dorrit Bøilerehauge mener, at tiden er inde til at ændre butikskonceptet.
»Der har været en tid, hvor man har gjort meget lidt, men hvor det alligevel er gået godt. Nu skal man forberede sig bedre. Detaljerne skal være på plads, for vi bliver mere selektive med, hvad vi bruger vores tid på. Det er en kamp om opmærksomhed«, siger Dorrit Bøilerehauge.
Butikker, som ikke griber tidens ånd, får svært ved at overleve, vurderer hun.
»Jo flere butikker, der arbejder med sanser, jo mere tomt vil det føles at komme ind i en standardiseret butik. Hvis en butik er spændende eller har en stemning, der får dig til at føle dig godt til rette, bruger du mere tid og måske også flere penge. Og der er også større sandsynlighed for, at du vender tilbage«, siger hun.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
Forskere: Du kan roligt gå amokka
Nu må myterne om den usunde kaffe pakke sammen, fastslår en gruppe danske forskere.
Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Middelmådig robotstøvsuger praler med falsk testsejr
Tv-reklame påstår, at robotstøvsuger er 'bedst i test', men det passer ikke.
Forskere: Snorken kan femdoble risikoen for kræft
Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.
Mastercard får forbud mod 'unødige' gebyrer
Regeringen spår stort prisfald på boliger
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Vi tjekker
Vi guider
Seneste på Penge & Bolig
Seneste tv på tjek
27. maj. KL. 15.12 TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
20. maj. KL. 09.15 TV Barsels-bootcamp: Få pulsen op under gåturen
13. maj. KL. 13.07 TV Barsels-bootcamp: Sådan trænes mave, baller og lår
8. maj. KL. 17.51 TV Nu kan din iPhone bruges som kasseapparat
6. maj. KL. 17.28 TV Barsels-bootcamp: Sådan får du trænet rygmusklerne
År: 1996 / Km: 244.000
Postnr.: 4760 / Pris: 25.000 kr.
År: 1995 / Km: 287.000
Postnr.: 7400 / Pris: 30.000 kr.
År: 2007 / Km: 38.410
Postnr.: 2000 / Pris: 62.500 kr.
År: 1997 / Km: 254.000
Postnr.: 4400 / Pris: 19.000 kr.
Biler sat mindst 5.000 kr. ned seneste 5 dage:
År: 1998 / Km: 150.000
Pris: 28.000 kr.
År: 2002 / Km: 173.000
Pris: 159.900 kr.
År: 2003 / Km: 120.000
Pris: 79.900 kr.
År: 1998
Pris: 74.900 kr.
I samarbejde med bilzonen.dk
Hellerup
6.995.000 kr. (0%)
190 kvm / 0 værelses.
Hellerup
3.495.000 kr. (0%)
96 kvm / 4 værelses.
Kongens Lyngby
3.950.000 kr. (0%)
105 kvm / 5 værelses.
Hellerup
6.195.000 kr. (0%)
162 kvm / 5 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-67%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
3.000.000 kr. (-61%)
82 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-54%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-51%)
122 kvm / 2 værelses.
I samarbejde med boligsiden.dk
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips