Annonce
Annonce
Dine penge 24. maj. 2012 KL. 17.16

Mastercard får forbud mod 'unødige' gebyrer

EU-domstolen fastslår i en ny dom, at Mastercard ikke må opkræve unødige gebyrer på sine betalingskort.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er gode nyheder for de danskere, der har et Mastercard i tegnebogen.

Mastercard, det verdensomspændende betalingsselskab, må nemlig ikke opkræve unødige gebyrer - de såkaldte multilaterale interbankgebyrer - på selskabets betalingskort.

LÆS OGSÅDanske Bank vil skære i de gratis ydelser

Det fastslår EU-domstolen i en ny dom, der giver EU-Kommissionen medhold i, at Mastercards gebyrer strider med konkurrencelovgivningen.

Kommissionen gav i 2007 Mastercard besked på at droppe gebyrerne inden for seks måneder. Ellers ville selskabet modtage dagbøder.

Ifølge Dansk Erhverv vil dommen betyde, at det bliver billigere for forbrugerne at bruge det internationale betalingskort.

LÆS OGSÅForbrugere og politikere er imod kontantgebyr

»Med dagens afgørelse er der udsigt til større konkurrence på gebyrerne til betalingskortselskaberne, siger Henrik Hyltoft, markedsdirektør i Dansk Erhverv«, i en pressemeddelelse.

Han peger på, at mere end tre millioner danskere benytter sig af internationale betalingskort såsom Mastercard, og at dommen derfor vil komme danske forbrugere til gode.

Også EU's konkurrencekommissær, Joaquin Almunia, glæder sig over dommen.

»Domstolen bekræfter, at disse gebyrer forhindrer konkurrence og gør det dyrere at tage imod kort for forhandlere, uden at det fører til forbedringer for forbrugerne«, siger han.

I 2006 kostede kortgebyrer EU's butikker og købmænd 25 milliarder euro.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau