Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Lønudbetalinger til 750.000 danskere på fredag er reddet
Fejl i lønfirmas system er rettet. Flere sendes på job og tidsfrister forlænges.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:750.000 danskeres lønudbetalinger på fredag har i et par dage hængt i en tynd tråd.
Men nu tyder alt på, at der alligevel går penge ind på de mange lønkonti.
Det meddeler firmaet bag lønadministrationen til 70.000 danske firmaer, Bluegarden. På grund af en fejl kunne Bluegarden (der tidligere hed Multidata) ikke modtage indberetninger om løn fra de firmaer, der er deres kunder.
Forsinkede lønudbetalinger
Fejlen truede med at forsinke lønudbetalingerne til de 750.000 danskere, som får løn via systemet Dataløn, men tirsdag aften blev it-problemerne klaret, skriver Bluegarden i en pressemeddelelse.
»Bluegarden har løst den tekniske fejl, som skabte ustabilitet i DataLøn mandag og tirsdag. Det betyder, at lønsystemet igen fungerer. Bluegarden har samtidig forlænget fristen for indberetning af løn til klokken 21 (onsdag, red.) og har indkaldt ekstra mandskab til at hjælpe kunderne«, hedder det i pressemeddelelsen fra firmaet.
LÆS ARTIKELTrekvart million danskeres lønudbetalinger på fredag er i fare
»Nu er fejlen udbedret, og så kan vi koncentrere os fuldt ud om at få løst problemerne for de af vores kunder, som ikke har fået indberettet løn inden fristen. I øjeblikket er vi ved at danne os et overblik over, hvilke kunder det drejer sig om, og herefter lægger vi alle kræfter i at få samtlige lønudbetalinger gennemført til tiden. En række af vores kunder har været berørt af fejlen, og jeg beklager dybt den ulejlighed, som problemerne har medført. Vi vil nu sikre os, at dette ikke vil gentage sig«, siger Per Hviid, der er IT- og driftschef i Bluegarden.
Bluegarden fandt fejlen tirsdag aften.
Fejlen nedsatte kapaciteten hos Bluegarden betragteligt, hvilket gjorde det svært for de 70.000 firmaer, der bruger Dataløn, at logge på og få indberettet løn for september.
Se også
Test
Guides
Seneste på Penge & Bolig
Seneste tv på tjek
13. jun. KL. 11.28 TV Løbeguide #4: Løb lettere, hurtigere og uden skader med en god løbestil
7. jun. KL. 12.51 TV Løbeguide #3: Styr dit tempo og bliv en bedre løber
31. maj. KL. 11.11 TV Kræsne og konservative: Ingen køer på græsset
31. maj. KL. 08.39 TV Løbeguide #2: Glem åndenøden og hold motivationen i live
28. maj. KL. 13.39 TV Kampagnevideo: Boykot Føtex, Bilka og Netto
Frederiksberg C
6.900.000 kr. (0%)
184 kvm / 6 værelses.
Hedehusene
865.000 kr. (0%)
70 kvm / 3 værelses.
Glostrup
725.000 kr. (0%)
52 kvm / 2 værelses.
København S
2.595.000 kr. (0%)
90 kvm / 4 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-67%)
112 kvm / 2 værelses.
København Ø
3.000.000 kr. (-61%)
80 kvm / 2 værelses.
Hedehusene
1.250.000 kr. (-58%)
196 kvm / 8 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-51%)
122 kvm / 2 værelses.
I samarbejde med boligsiden.dk
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Ting der er sjove