Annonce
Annonce
Dine penge 8. okt. 2012 KL. 16.56

Forbrugerrådet om banker: »Det er grove priser, der bliver taget i øjeblikket«

Banker skovler flere penge fra kunder trods lavere omkostninger, viser analyse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Når omkostningerne stiger, bliver varen dyrere.

Sådan har undskyldningen for de forhøjede renter og gebyrer længe lydt fra de danske banker.

Omkostningerne er faldet
Men en ny analyse fra Aalborg Universitet viser nu, at bankernes egne finansieringsomkostninger er faldet i første halvår af 2012 i forhold til 2011, skriver Berlingske.

Bankernes brancheorganisation Finansrådet indrømmer over for Berlingske, at bankerne skovler penge i kassen i øjeblikket for at indfri aktionærernes forventninger.

Analysen viser for eksempel, at Danske Banks udgifter til fremmedkapital er faldet med cirka 0,15 procent fra 2011 og til første halvår af 2012, mens banker som Nordea, AL Bank, Nykredit Bank og Jyske Bank har kunnet spare op imod 0,1 procent på finansieringsomkostningerne.

Men alligevel har bankerne ladet renten stige på udlån, viser prissammenligningsportalen Mybankers markedsovervågning.

LÆS ARTIKELØkonomiprofessor: Derfor skiftede jeg bank

Denne tendens overrasker ikke seniorrådgiver Lars Krull, der står bag analysen af bankernes finansieringsomkostninger.

»De lave renter når desværre ikke ud til virksomheder eller forbrugere, idet pengeinstitutterne opererer med en forholdsvis høj og stadig stigende rentemarginal for blandt andet at dække omkostninger til nedskrivninger, bankpakker og lovbestemt finansiel stabilitet«, siger han til Berlingske

Men Forbrugerrådet køber ikke dén undskyldning.

LÆS OGSÅBank til kunder: I kan først få lavere rente, når I tjener nogle flere penge

»Det er grove priser, der bliver taget i øjeblikket. Jeg tror, at man vælter mere end det, omkostningerne tilsiger, over på forbrugerne«, siger Morten Bruun Pedersen, seniorøkonom i Forbrugerrådet til Berlingske.

Fra den uafhængige bankportal Mybanker.dk lyder det fra direktør John Norden, at er man utilfreds som bankkunde, må man udfordre sin egen bank eller skifte til en anden.

Det er nemlig ikke alle banker, der har hævet renterne lige meget. Så bliver man som kunde uden at gøre noget, er man ifølge John Norden selv ude om det.