Annonce
Dine penge 29. sep. 2008 KL. 15.20

Vær velgørende med flaskepengene

Fra i dag kan du donere penge til velgørenhed via en knap på flaskeautomaterne i 1000 butikker.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Danmark har fået en ny nem og billig måde at hjælpe verdens nødlidende på.

Det er Velgørenhedsknappen, en elektronisk indsamlingsbøsse, som Coop Danmark installeret i 1000 butikker i kæderne Kvickly xtra, Kvickly, SuperBrugsen, Dagli´Brugsen, Fakta og Irma.

Knappen er installeret på flaskeautomaterne. Ved at trykke på den nye Velgørenhedsknap donerer man et beløb til de to organisationer, UNICEF Danmark og Folkekirkens Nødhjælp.

»Vi tager imod over 500 millioner flasker og dåser retur om året. Hvis blot to procent doneres, bliver det et bidrag på over 10 millioner kr. til de to organisationers vigtige hjælpearbejde«, siger adm. direktør Per Bank fra Coop i en pressemeddelelse.

Testindsamling gav en halv million
Systemet er blevet testet gennem det seneste år i de 14 Kvickly xtra varehuse. Her er der samlet godt 500.000 kr. ind.

For at donere skal man vælge at trykke på Velgørenhedsknappen og yderligere bekræfte donationen med et ekstra tryk for at sikre, at man ikke donerer sin pant ved en fejltagelse. Pengene opsamles elektronisk og overføres en gang om måneden til de to organisationer.

Det er dermed den billigste måde at indsamle penge på, fordi det ikke kræver nogen form for fysisk håndtering.

Penge gives til udsatte børn
Dermed bruges den størst mulige andel af de indsamlede penge benyttes direkte til hjælpearbejde.

»UNICEF kan for bare 7 kroner give et barn livsvarig beskyttelse mod den farlige børnesygdom mæslinger. Flaskepantautomaten er en moderne form for indsamlingsbøsse, der vil komme nogle af verdens fattigste børn til gavn«, siger generalsekretær i UNICEF Danmark, Steen M. Andersen.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer