Annonce

Vigilds Blog

Dine penge 15. mar. 2010 KL. 11.07

Finanstilsynet vil hænge banker ud

Hver gang Finanstilsynet besøger en bank, vil offentligheden få en rapport.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Finanstilsynet skærper nu tonen dramatisk overfor de danske banker.

I fremtiden vil tilsynet tvinge samtlige danske pengeinstitutter til at offentliggøre alle de påtaler og advarsler - de såkaldte risikooplysninger - som bliver givet af Finanstilsynet.

Det forklarer Finanstilsynets direktør Ulrik Nødgaard.

LÆS ARTIKEL Forbrugernes vagthund trækker Jyske Bank i retten

Det danske finanstilsyn går dermed betydeligt længere end tilsvarende myndigheder i andre europæiske lande, skriver dagbladet Børsen.

»Der er lagt op til et skifte, hvor vi går langt i forhold til, hvad man ser i andre lande. Udgangspunktet vil være, at alle påbud og risikooplysninger vil blive offentliggjort«, siger Ulrik Nødgaard.

LÆS ARTIKEL Nu skal der mærke på risikable pengeprodukter

Han forklarer, at det eksempelvis kan dreje sig om, at tilsynet vurderer, at et pengeinstituts udlån er særligt risikable.

Det samme gælder, hvis et pengeinstitut er særligt eksponeret mod en enkelt branche.

Dertil kommer påbud i forbindelse med eksempelvis håndteringen af de enkelte kreditsager.

LÆS ARTIKEL Økonom: Jyske Bank-kunder har en god sag

Ulrik Nødgaard slår samtidig fast, at der stort set altid bliver givet påbud og risikooplysninger i forbindelse med Finanstilsynets besøg i bankerne.

»Vores forventning er, at hver gang vi har besøgt en bank, vil der komme en rapport ud til offentligheden om, hvad vi har fundet«, siger direktøren fra Finanstilsynet.

Han forklarer, at bankerne efterfølgende vil blive tvunget til at offentliggøre oplysningerne på deres hjemmesider, ligesom også Finanstilsynet vil gøre påbuddene og advarslerne tilgængelige for offentligheden på tilsynets hjemmeside.

nyheder@pol.dk

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil