Annonce

Vigilds Blog

Dine penge 17. mar. 2010 KL. 08.56

Skælskør Bank bliver statsbank

Marinus Møller haar været kunde i Skælskør Bank i over 50 år. Nu bliver banken statsejet. Arkiv - Foto: TOBIAS SELNÆS MARKUSSEN

Marinus Møller haar været kunde i Skælskør Bank i over 50 år. Nu bliver banken statsejet. Arkiv - Foto: TOBIAS SELNÆS MARKUSSEN

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Staten bliver største aktionær i Skælskør Bank. Historisk, mener bankeksperter.

For første gang siden 1920'erne får Danmark nu, hvad der meget vel kan blive en egentlig statsejet bank.

Efter flere måneders forsøg på at skaffe yderligere penge udefra, fortæller Skælskør Banks bestyrelsesformand Peter Melchior til dagbladet Børsen, at banken vil konvertere en del af det statslige hybridlån til aktiekapital.

LÆS ARTIKELStaten snyder sig selv for milliarder

Dermed bliver staten den suverænt største aktionær i Skælskør Bank - muligvis endda med mere end halvdelen af aktiekapitalen.

Ikke set siden Landmandsbanken
Noget lignende er ikke set herhjemme siden Landmandsbanken i 1920'erne blev nationaliseret, og det markerer ifølge bankekspert Bjarne Jensen et paradigmeskift i den danske bankverdenen:

»Det er historisk dette her. Skælskør Bank bliver en slags statsbank, og det bryder med en lang tradition herhjemme. Hidtil har staten kun overtaget banker, når de skulle afvikles, men det er der jo ikke tale om her«, siger Bjarne Jensen fra Bjarne Jensen Consult til Børsen.

LÆS ARTIKELBanker har lånt 44 milliarder af staten

Den samme melding lyder fra professor Finn Østrup fra CBS:

»Nu ser vi de banebrydende virkninger af den måde, man strikkede Bankpakke II sammen på. Det gav bankerne mulighed for ændre lånene til aktier. Nu er det spændende, om vi ser flere følge efter«, siger Finn Østrup.

ANALYSESådan undgår vi nye bankpakker

ritzau

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil