Annonce

Vigilds Blog

Dine penge 17. jun. 2009 KL. 09.45

Butikker går igen i panikudsalg

Kunderne kan nu igen glæde sig over butikkers udsalgsfeber i utide. Tilbudsskiltene florerer i stort set alle butiksruder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Se også

Oprindeligt startede sommerudsalget 1. august. Så blev det 1. juli, men en spadseretur ned langs Strøget i København siger alt.

Der er allerede nu tilbudsskilte i stort set alle butiksruder, og man kan hurtigt spare 30-50 procent ved at køre dankortet igennem.

LÆS ARTIKEL Tidligt udsalg presser tøj-priser i bund

Forbrugere forvænnes
Den pressede likviditet i mange butikker og butikskæder har medført næsten konstante udsalg frem til nu, og det kan risikere at vænne forbrugerne til kun at handle tøj og forbrugsvarer i de lange perioder, hvor der er udsalg.

Det skriver dagbladet Børsen.

»Jo flere udsalg og større rabatter, der kommer, des større bliver forbrugernes forventning om lavere priser hele året. Det vil sige, at de få måneder af året, hvor der ikke er rabat, har de detailhandlende sørget for, at der ikke kommer nogen og køber, fordi de venter på udsalget«, siger direktør, Martin S. Borch, fra den københavnske konsulentvirksomhed Contribution.

LÆS ARTIKEL: Gå på januarudsalg hele foråret

Butikker arbejder sig ned i grøft
Virksomheden har specialiseret sig i rådgivning om virksomheders prissætning og prisoptimering.

»Butikkerne arbejder sig selv ned i en grøft på den måde, og det kommer til at tage lang tid at få fjernet forventningen hos forbrugerne om, at hvis man venter et par måneder, kan man få lavere priser«, siger Martin S. Borch.

Københavns City Center og stormagasierne Illum og Magasin er blandt dem, der anbefaler, at butikkerne venter til i morgen torsdag med at holde sommerudsalg, men mange butikker virker så klemt på likviditeten, at de allerede nu er ude med tilbud.

LÆS GUIDE: Her kan du shoppe billigt på ferien

ritzau

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Dine penge
10. feb. KL. 14.58
Postlovløshed. En fyldt brevkasse signalerer fri bane til indbrudstyve, og med den nye lov om brevkasser står 'sladrehanken' nu frit fremme. - Foto: FINN FRANDSEN

Advarsel: Din nye postkasse kan invitere tyvene indenfor i ferien

Din nye brevkasse kan afsløre, at du er på vinterferie, pointerer forsikringsselskab.

Spil
10. feb. KL. 16.40
I Andy Grammers musikvideo skal man løbende vælge, hvordan historien skal forløbe ved at klikke på en af de to mulige veje på skærmen.

Fredagsspil: Musikvideoen rykker på spil

To nye musikvideoer fra Japan og USA bruger spil - på to vidt forskellige måder.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil