Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Flerdobbelte elpriser kan vare vinteren ud
I denne vinter kan man få et billede af sin elregning ved at kigge ud af vinduet. Vi er mere end normalt afhængige af vinteren og svenskernes og nordmændenes brug af el til opvarmning, fordi elkabler og atomkraftværker rundt omkring os er ude i driftproblemer. - Foto: THOMAS BORBERG
Kig ud af vinduet, så kan du regne din elregning ud, siger Dansk Energi.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Nyt om mad
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I går eftermiddags toppede elpriserne på grund af et uheldigt sammenfald af mange forskellige faktorer, og det bliver efter al sandsynlighed ikke bedre hverken i morgen eller resten af vinteren.
Elpriserne vil blive ved med at ligge i et rekordhøjt leje, men alligevel er anbefalingen fra Dansk Energi til den almindelige forbruger: Gør ingenting, selv om du ikke har en fastprisaftale. Priserne falder på et tidspunkt.
En fastprisaftale, hvor du binder dig til en fast pris på elregningen i en periode fremover, vil nemlig være dobbelt så dyr som den gennemsnitlige pris på el.
Håb på at priserne falder
»Nogle er rigtig glade lige i de her dage, og det er netop de kunder, der allerede har tegnet en fastprisaftale med deres levenrandør, men hvis jeg selv var såkaldt forsyningspligtkunde, ville jeg ikke gøre noget som helst«, fortæller chefkonsulent Stine Grenaa Jensen fra Dansk Energi, som er brancheorganisation for energiselskaber i Danmark.
LÆS ARTIKELVinterkulden giver historisk høje elpriser
En fastprisaftale kunne ligge på 35 øre per kilowatt time (uden afgifter), hvis man går ud fra det prisniveau, som Dansk Energi normalt regner med.
Og den skal man som kunde være glad for i dag og i morgen og måske resten af vinteren, for prisen for en fastprisaftale er lige nu på næsten det dobbelte.
I disse døgn ligger døgn-gennemsnitsprisen på den Nordiske Elbørs på mere end fem gange det normale, og tirsdag aften mellem 17 og 19, hvor de fleste kom hjem fra arbejde og tændte for en masse elslugende maskiner, kom prisen helt op på 15 kroner per kilowatt time.
GUIDE Hjælp din elregning gennem en dyr vinter
Dansk Energi kender nemlig prisen på el mere end 24 timer i forvejen. Prisen på el i morgen bliver fastlagt af en computer, som regner sig frem til et fælles niveau mellem dem, der vil sælge el på den Nordiske Børs, og dem der vil købe.
»Og selv om prisen er helt oppe i 15 kroner per kilowatt time mellem klokken 17 og 19 i dag, kan man som elselskab jo ikke bare sige, at man ikke vil købe, for man har jo pligt til at levere til kunderne«, siger Stine Grenaa Jensen.
Selv om prisen tirsdag toppede på 15 kroner, lå gennemsnitsprisen 'nede' på 1,80 kroner, og Stine Grenaa Jensen regner med, at prisen det eller de kommende døgn vil ligge på det samme niveau.
Vinteren er kommet tidligt
Årsagen til de høje priser er at flere forskellige faktorer falder uheldigt sammen.
Vinteren er begyndt tidligt - også i Sverige og Norge, hvor elvene er frosset til. Det betyder ikke alene, at der ikke kan produceres så meget el på vandkraft, men også, at nordmændene og svenskerne bruger meget mere el. I de to lande er elvarme ganske normalt.
LÆS ARTIKELDet koster en liter kogende vand
Samtidig har nogle af de svenske atomkraftværker været ude af drift i et stykke tid, mens andre har oplevet driftforstyrrelser på det seneste, så sydsvenskerne bruger det meste af den el, der produceres her. Derfor kan den samme el ikke sendes videre til sjællænderne.
Oven i det hele kommer, at et kabel, der skal forbinde Sjælland med Tyskland, endnu ikke er kommet i drift.
»Men den største enkeltfaktor er vinterens kombination af større forbrug - især og Norge og Sverige - og den samtidige reduktion i produktionen af el fra vandkraftværkerne der«, siger Stine Grenaa Jensen fra Dansk Energi.
LÆS ARTIKELIngen gider skifte elselskab
Men hvornår falder priserne så igen?
»Priserne vil nok holde sig på et ret højt niveau, sålænge vinteren fortsætter med koldt vejr og blæst. DMI ligger derfor inde med en stor del af svaret«, siger Stine Grenaa Jensen, der peger på, at DMI har varslet frost fra nu af indtil fredag formiddag, efterfulgt af hård kuling lørdag.
Se også
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
Forskere: Du kan roligt gå amokka
Nu må myterne om den usunde kaffe pakke sammen, fastslår en gruppe danske forskere.
Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Middelmådig robotstøvsuger praler med falsk testsejr
Tv-reklame påstår, at robotstøvsuger er 'bedst i test', men det passer ikke.
Forskere: Snorken kan femdoble risikoen for kræft
Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.
Mastercard får forbud mod 'unødige' gebyrer
Regeringen spår stort prisfald på boliger
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Vi tjekker
Vi guider
Seneste på Penge & Bolig
Seneste tv på tjek
27. maj. KL. 15.12 TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
20. maj. KL. 09.15 TV Barsels-bootcamp: Få pulsen op under gåturen
13. maj. KL. 13.07 TV Barsels-bootcamp: Sådan trænes mave, baller og lår
8. maj. KL. 17.51 TV Nu kan din iPhone bruges som kasseapparat
6. maj. KL. 17.28 TV Barsels-bootcamp: Sådan får du trænet rygmusklerne
År: 2007 / Km: 86.000
Postnr.: 5610 / Pris: 87.000 kr.
År: 1994 / Km: 338.000
Postnr.: 2300 / Pris: 5.900 kr.
År: 1993 / Km: 302.500
Postnr.: 2920 / Pris: 6.000 kr.
År: 2008 / Km: 115.000
Postnr.: 8660 / Pris: 105.000 kr.
Biler sat mindst 5.000 kr. ned seneste 5 dage:
År: 1998 / Km: 150.000
Pris: 28.000 kr.
År: 2002 / Km: 173.000
Pris: 159.900 kr.
År: 2003 / Km: 120.000
Pris: 79.900 kr.
År: 2005 / Km: 22.000
Pris: 179.900 kr.
I samarbejde med bilzonen.dk
Hellerup
6.995.000 kr. (0%)
190 kvm / 0 værelses.
Hellerup
3.495.000 kr. (0%)
96 kvm / 4 værelses.
Kongens Lyngby
3.950.000 kr. (0%)
105 kvm / 5 værelses.
Hellerup
6.195.000 kr. (0%)
162 kvm / 5 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-67%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
3.000.000 kr. (-61%)
82 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-54%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-51%)
122 kvm / 2 værelses.
I samarbejde med boligsiden.dk
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips