Annonce
Energi 27. mar. 2008 KL. 08.59

Høje elpriser får os til at passe på klimaet

Men når danskerne i det daglige sparer på energien, handler det mindst lige så meget om kolde kontanter som om global opvarmning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Læs mere

På lørdag slukker byer, virksomheder, organisationer og enkeltpersoner verden over for lyset, også herhjemme har mange meldt sig til kampagnen ’Sluk lyset Danmark’.

Men det er ikke for samvittighedens skyld, snarere for økonomiens, viser en måling, som analyseinstituttet Zapera har foretaget for Metroxpress.

Ifølge målingen vurderer 55 procent af danskerne klima og økonomi som lige vigtige, når de skal opføre sig energirigtigt. Resten er ligeligt delt mellem, hvorvidt klima eller økonomi er vigtigst.

Økonomisk smæk er eneste løsning
Samme oplevelse har konsulenterne i de danske energiselskaber og elinstallatører. Det er de høje regninger, der hjælper miljøet.

»CO2 er selvfølgelig blevet spændende, men jo især fordi man kan spare penge, hvis man sænker forbruget. Det kan mærkes på salget af hvidevarer. Hvis det kan betale sig, så går folk direkte efter de produkter, der sparer mest energi,« siger Tom Nielsen, der er indehaver af elinstallationsfirmaet Frandsen Installation, til avisen.

Lige nu er danskerne især opmærksomme på det såkaldte standby-forbrug. Alene i januar og februar i år er der leveret 105.000 elspareskinner til butikkerne. Det svarer til 75 procent af salget i hele 2007.

Spar 150 til 200 kroner på din regning
El-spareskinner slukker automatisk strømslugere, som typisk bruges sammen med pc’en eller tv’et - for eksempel dvd-afspiller og printer. I alt er 600.000 af de elbesparende skinner kommet ud i danske hjem siden 2003.

»Det svarer til, at kraftværkerne kan reducere CO2-udslippet med godt 25.000 ton årligt,« siger Anders Hjorth Jensen, projektleder i Elsparefonden.

Og ikke mindre vigtigt i forbrugernes øjne: Hver skinne nedsætter elregningen med mellem 150 og 200 kroner om året.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer