Annonce
Energi 20. aug. 2008 KL. 14.34

Energipærer falder til det halve

Nu kan forbrugerne snart købe energisparepærer fra Kina til halv pris. EU opgiver sin miljøfjendtlige straftold.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

EU fjerner fra den 18. oktober straftolden på energisparepærer fra Kina, oplyser Økonomi- og Erhvervsministeriet.

Det betyder, at elsparepærer fra Kina kan sælges i Danmark for halvdelen af, hvad elsparepærer koster i dag.

Et snævert flertal af EU's medlemslande vedtog i oktober 2007 at forlænge antidumpingtolden på op til 66 procent over for Kina i et år, og det er denne straftold, der nu bortfalder.

Årsagen er, at Osram - den tyske producent af elpærer - har besluttet at trække sin anmodning om en forlængelse af straftolden tilbage.

Beslutning gavner frihandel og miljø
»Beslutningen sikrer frihandel, gavner miljøet og sikrer billigere pærer for forbrugerne«, siger økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K).

»Det er en stor sejr for handelskommissær Mandelson og andre frihandelsorienterede kræfter, der arbejder for et åbent EU og for, at antidumpinginstrumentet ikke misbruges«, siger Bendt Bendtsen.

Straftolden har ikke gavnet beskæftigelsen, konstaterer han, da EU's produktion af energibesparende pærer allerede er delvist udflyttet til andre lande.

Danmark stemte da også i 2007 imod forlængelsen af straftolden af både miljømæssige og økonomiske grunde.

Straftold modarbejder EUI's egne mål
Straftolden har modarbejdet EU's egne mål om at nedsætte energiforbruget netop gennem sparepærer.

En konsekvent udskiftning af almindelige glødepærer med energipærer vil spare atmosfæren for 6,5 millioner ton CO2 om året, sagde den tyske kansler, Angela Merkel, sidste forår, da hun også var EU-formand.

»Vi tror, det er et område, hvor hver enkelt borger i Europa kan yde et bidrag, og at vi kan overbevise dem om, at her lønner det sig at gøre en indsats uden at forfalde til aktivisme«, sagde Merkel efter EU-topmødet i marts 2007.

Energiforbruget skal 20 procent ned
EU-topmødet besluttede, at EU inden 2020 skal effektivisere energiforbruget med 20 procent.

Det betyder, at der skal spares på energien og udvikles maskiner, computere, hvidevarer og andre apparater, der bruger mindre energi.

Desuden skal EU-Kommissionen i løbet af 2008 komme med forslag om, hvordan kontorer kan bruge mindre energi til belysning, og hvordan kommunerne kan spare på energien i gadebelysningen.

I 2009 skal der komme fælles regler om glødepærer og andre former for belysning i private husholdninger.

Kun hver femte pære er en sparepære
Kun hver femte elpære i Europa er af den miljøvenlige type. En udskiftning behøver ikke blive dyr, for kineserne fremstiller pærerne så billigt, at de kan sælges for det halve af tilsvarende europæiske elsparepærer.

SF har i Folketinget stillet forslag om at forhøje afgiften på de gammeldags glødepærer, så forbrugerne tilskyndes til at købe de nye miljøvenlige.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer