Annonce
Energi 10. dec. 2008 KL. 15.18

Elever sparer halvdelen af elregningen

7.000 elever er netop nu engageret i en landsdækkende konkurrence, der kan reducere energiforbruget voldsomt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skoleduel 2007/08

  • Skolernes samlede besparelse var på 4,8 millioner kroner
  • Skolernes samledes reduktion af CO2-udslip var på 1.370 ton, hvilket svarer til forbruget i cirka 350 husstande
  • Knap 230 7. klasser fra hele landet deltog
  • Vinder af SKOLEduel 2007/2008, Ørebroskolen fra Nordjylland, opnåede besparelser for mere end 83.750 kr. og reducerede skolens varmeforbrug med 23 procent.
  • Vinder af SKOLEduel 2006/2007, Roskilde Private Realskole, opnåede besparelser for knap 100.000 kr. og reducerede skolens elforbrug med 50 procent
  • Konkurrencen i dette skoleår løber frem til og med 31. marts næste år

I år ser den foreløbige stilling sådan ud:

  1. Herfølge Privatskole
  2. Voldum-Rud Fællesskole
  3. Ahlmann Skole
  4. Ramløse Skole
  5. Ikast Østre Skole

Se også:

Når 7. klasserne i de danske skoler går i gang med at handle energirigtigt, sker der noget.

7.000 elever fra 320 syvende-klasser på danske skoler er netop nu engageret i den landsdækkende konkurrence, Skoleduellen.

Målet er at spare mest muligt på energien til daglig i den enkelte skole og at lade resultat og metoder smitte af på både klimabevidstheden og det hjemlige energiregnskab.

Kan spare 16 millioner kroner
Sidste år sparede deltagerne i Skoleduel 4,8 millioner kroner, og i år har den landsdækkende energikonkurrence et rekordhøjt antal deltagere med 320 tilmeldte klasser.

Hvis hver skole med en tilmeldt klasse sparer 50.000 kroner på elregningen, vil konkurrencen runde en samlet besparelse på 16 millioner kroner eller mere end tre gange så meget som sidste år.

Skoleduellen, der har energiselskabet SEAS-NVE med på sidelinien, har tidligere bevist, at der på landsplan kan spares mange penge, når elever og lærere bliver mere energibevidste.

Energiforbruget gik ned med 50 procent
Sidste års vinder af konkurrencen, Ørebroskolen fra Nordjylland, opnåede besparelser for over 80.000 kroner og reducerede skolens varmeforbrug med 23 procent.

Forrige år vandt Roskilde Private Realskole, og her var besparelserne på knap 100.000 kroner og reducerede skolens energiforbrug med 50 procent.

Danmark har i alt 2.360 skoler, så det økonomiske perspektiv er langt større, hvis det nuværende antal klasser på 320 tilmeldte bliver øget. I alt sparede de deltagende skoler sidste år i gennemsnit 15 procent på energiregningen.

Klimakamp føres i dagligstuen
Konkurrencen går ikke kun ud på at spare kroner og øre på energiregningen men sætter klima på skoleskemaet ved at eleverne skal løse forskellige energiopgaver og optjene points på hjemmesiden www.skoleduel.dk.

Nogle opgaver er hjemmeopgaver, hvor eleverne skal aflæse familiens elmålere og energiforbrug, og dermed flytter klima-kampen fra klasseværelset hjem i dagligstuen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer