Annonce

Vigilds Blog

Hjemmet 30. jan. 2008 KL. 09.34

Viktualierummet kommer igen

Vi gider ikke have konserves i de dyre køkkener, det skal gemmes væk. Og så vil de voksne have eget værelse i fremtidens hus.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Køkken-alrummet er kommet for at blive. Her skal familien være sammen.

Men vi vil også gerne have vores egne værelser til at være os selv - for det har nutidens voksne været vant til fra barnsben. Det mener fremtidsforskeren Liselotte Lyngsø fra firmaet Future Navigator, når hun kigger i krystalkuglen efter tendenser i fremtidens parcelhuse.

Plads til personlighed
»Vi vil fortsat have disse meget store rum, hvor hele familien kan være sammen. Men jeg tror også, at vi vil se flere eksempler på, at hver af hjemmets voksne har deres egne små rum, så de kan trække sig tilbage og dyrke deres egen personlighed og interesser. Den slags er der jo sjældent plads til i fællesrummene«, siger Liselotte Lyngsø til Bolius.dk, Boligejernes Videnscenter.

Tendensen skyldes primært, at stort set alle de kommende husbyggere har været vant til at have deres egne værelser som børn.

Herreværelset får renæssance
Samtidig når de ofte at bo en årrække som singler, før de slår sig ned med familie. Derfor vil de også fortsat prioritere plads til at pleje deres egen individualisme.

»Så på den måde kan man sige, at det gamle 'herreværelse' får sin renæssance«, siger Liselotte Lyngsø til Bolius.dk.

Store børneværelser
Salgschef hos typehusfirmaet Lind & Risør Morten Bertelsen mener, at fremtidens hus også vil have plads til i hvert fald ét voksenværelse.

Om ikke andet i form af et kombineret kontor og gæsteværelse. Men også at to og gerne tre store børneværelser vil blive betragtet som helt uomgængeligt.

Efterspørgsel på viktualierum
På samme måde vurderer Morten Bertelsen, at viktualierum bliver mere udbredte.

»Allerede i dag kan vi se en stigende efterspørgsel på den slags rum, for her kan man udnytte opbevaringspladsen langt mere effektivt end i køkken-alrummet. Samtidig slipper man for at have alt for mange moduler og skabe til at skæmme indtrykket af køkken-alrummet«, mener han.

»For når vi bruger så rasende mange penge på køkkenindretningen, så skal det jo også helst være pænt«, siger salgschefen.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Dine penge
10. feb. KL. 14.58
Postlovløshed. En fyldt brevkasse signalerer fri bane til indbrudstyve, og med den nye lov om brevkasser står 'sladrehanken' nu frit fremme. - Foto: FINN FRANDSEN

Advarsel: Din nye postkasse kan invitere tyvene indenfor i ferien

Din nye brevkasse kan afsløre, at du er på vinterferie, pointerer forsikringsselskab.

Spil
10. feb. KL. 16.40
I Andy Grammers musikvideo skal man løbende vælge, hvordan historien skal forløbe ved at klikke på en af de to mulige veje på skærmen.

Fredagsspil: Musikvideoen rykker på spil

To nye musikvideoer fra Japan og USA bruger spil - på to vidt forskellige måder.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil