Annonce

Vigilds Blog

Hjemmet 26. maj. 2008 KL. 07.30

Dyrene indtager boligområderne

I dag har du større chance for at se dyr i byerne end på landet, hvor de er ved at forsvinde.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dyrene flygter fra landet til byen.

Solsorte, ræve og pindsvin har nemmere ved at overleve som byboere, skriver gratisavisen 24timer

Der er ingen grund til at tage på landet for at nyde den danske fauna. I dag har du større chance for at se dyr i byerne end på landet.

Færre dyr på landet
En række fagfolk oplever, at dyrelivet i byerne har fået et boom. Samtidig bliver der færre og færre dyr på landet.

»Gennem de seneste 10 til 15 år er der generelt kommet flere dyr i byerne. For eksempel er rævene først for alvor begyndt at dukke op i provinsbyer som Århus, Aalborg, Vejle og Esbjerg inden for de seneste år,« siger adfærdsbiolog Sussie Pagh fra Naturhistorisk Museum i Århus.

En ny rapport fra den engelske organisation Natural England viser, at dyrelivet forsvinder fra Englands landområder med alarmerende hastighed, men at naturen kompenserer ved, at flere og flere arter indtager byerne.

Mere by og mindre natur
Professor i biodiversitet Carsten Rahbek fra Københavns Universitet vurderer, at vi kommer til at se en lignende tendens:

»Der bliver mere og mere by og mindre og mindre natur i Danmark. Vi kan se, at dyr, der kan overleve i bymiljø, klarer sig rimeligt ved at rykke ind i byområderne, mens de andre arter daler i antal,« siger han til 24timer.

Det er ikke kun affald, der giver dyrene gode betingelser i byerne. Mange mennesker hjælper aktivt de nye byboere.

nyheder@pol.dk

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Dine penge
13. feb. KL. 11.17
lejestøtte. 208.000 husstande modtog sidste år den såkaldte boligsikring, hvilket er en stigning på to procent i forhold til året før. - Foto: KIM AGERSTEN

Lejere fik én milliard i boligstøtte i 2011

Boligsikring og boligydelse kostede staten lidt mere i 2011 end året før.

Sundhed & Motion
13. feb. KL. 09.14
Vitaminer. Bekymrede forældre ringer ofte til Giftlinjen, når deres børn har spist vitaminpiller som slik. - Foto: Thomas Borberg

Børn spiser vitaminpiller som slik

Flere end 150 børn spiser hvert år for mange vitaminpiller.

Telefoni
10. feb. KL. 15.05

Regeringen: Nu bliver mobildækningen bedre

Forbedret dialog mellem det offentlige og telebranchen og en kortlægning af mobildækningen skal lappe mobilhullerne. Ekspert er skeptisk.

sundhed & motion

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil