Annonce
Hjemmet 23. jan. 2010 KL. 14.00

Se Arne Jacobsens klassikere anno 2010

Arne Jacobsens design er stadig lige så moderne i dag som det var for 40 år siden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Arne Jacobsen (1902-71)


Farverigt vand. Efter at have vundet en indbudt designkonkurrence om Nationalbanken i København henvendte Verner Overgaard fra gørtler- og støberivirksomheden I.P. Lund (i dag Vola A/S, red.) sig til Arne Jacobsen med en ide til, hvordan et armatur til bygningen kunne se ud. Arne Jacobsen fandt interesse for det funktionalistiske armatur, hvor kun greb og udløb var synligt, og han besluttede sig derfor for at arbejde videre med det. Resultatet blev Vola-armaturet, der siden hen er kommet i en række forskellige udgaver. Det oprindelige armatur HV1 er stadig blandt det mest solgte og fås efterhånden i mange forskellige farver som eksempelvis det viste eksemplar i messing. Vola HV1 i messing, vejledende udsalgspris 4.625 kroner, tilhørende bundventil i messing, vejledende udsalgspris 790 kroner. Nærmeste forhandler kan ses på www vola.dk.

Blev oprindelig uddannet murer i 1924, men fortsatte sit uddannelsesforløb på Kunstakademiets Arkitektskole, hvorfra han dimitterede i 1927.

Efter endt uddannelse arbejdede han først hos stadsarkitekten i to år, inden han i 1930 åbnede sin egen tegnestue.

1959-65 fungerede han som professor på Kunstakademiet.

Hans gennembrud kom i 1929, da han sammen med Flemming Lassen tegnede Fremtidens Hus til Akademisk Arkitektforenings Bygge- og Boligudstilling i Forum, København. Sammen med bygninger som Bellevue Strandbad (1933), boligbebyggelsen Bellavista (1934) og Bellevue Teater (1935) blev det den moderne arkitekturs egentlige introduktion i Danmark.

Arne Jacobsen er specielt kendt for sine totalløsninger, der betød, at han ud over bygningsprojektet leverede tegninger til møbler, tekstiler, lamper, glas, bestik, ure, badeværelsesarmaturer og meget andet.

Især møbelklassikere som Myren, Syveren og Ægget har gjort Arne Jacobsen verdensberømt, men han er også kendt for bygninger som Århus Rådhus og Danmarks Nationalbank, interiørserien Cylinda Line for Stelton og AJ-bestikserien for Georg Jensen.

Kilde: Den Store Danske Encyklopædi

Godt design går aldrig af mode.

Det gælder også en af dansk designs store, nemlig Arne Jacobsen. Selv om hans virke ligger 40 år tilbage, produceres og sælges hans møbler, bestik og sågar badeværelsesarmaturer fortsat.

Farverigt vand.
Efter at have vundet en indbudt designkonkurrence om Nationalbanken i København henvendte Verner Overgaard fra gørtler- og støberivirksomheden I.P. Lund (i dag Vola A/S, red.) sig til Arne Jacobsen med en ide til, hvordan et armatur til bygningen kunne se ud.

Arne Jacobsen fandt interesse for det funktionalistiske armatur, hvor kun greb og udløb var synligt, og han besluttede sig derfor for at arbejde videre med det.

Resultatet blev Vola-armaturet, der siden hen er kommet i en række forskellige udgaver. Det oprindelige armatur HV1 er stadig blandt det mest solgte og fås efterhånden i mange forskellige farver som eksempelvis det viste eksemplar i messing.

Vola HV1 i messing, vejledende udsalgspris 4.625 kroner, tilhørende bundventil i messing, vejledende udsalgspris 790 kroner. Nærmeste forhandler kan ses på www.vola.dk.

Tik, tak.
I Arne Jacobsens totalløsninger var et ur ofte en del af det interiør, han valgte selv at designe. De tre mest kendte af slagsen, Roman, City Hall og Bankers, stammer fra henholdsvis Århus Rådhus (1942), Rødovre Rådhus (1956) og Nationalbanken (1971).

Rosendahls konceptudvikler, Magnus Jørgensen, har i samarbejde med arkitekt og designer Teit Weylandt, der i mange år var leder på Arne Jacobsens tegnestue i København, genskabt de tre ure efter Arne Jacobsens originaltegninger.

Urene fås i fire størrelser fra 16 cm til 48 cm. Som noget helt nyt fås urene også som armbåndsure med urskiver i tre forskellige størrelser.

Rosendahl AJ vægure, priser fra 1.295 kroner. Nærmeste forhandler på www.rosendahl.dk.

Hotelbelysning.
Til snackbaren på Hotel Royal i København valgte Arne Jacobsen at designe en simpel lampe bestående af blot en pære og fire stykker plexiglas.

Designet nåede dog først ud til forbrugerne i 2002 i anledning af Arne Jacobsens 100-års fødselsdag. Lampen fås i dag i fem variationer i klar, hvid, matteret, grå og cognacfarvet akryl.

Royal Pendel, vejledende udsalgspris 1.995 kroner. Nærmeste forhandler på www.uniquecopenhagen.dk.

Klassiker i nye klæder.
I anledning af InWears 40-års jubilæum har virksomheden i samarbejde med Kvadrat og Fritz Hansen givet 7’eren et nyt look. Skalstolen blev oprindelig designet af Arne Jacobsen i 1955 og er siden kommet i et væld af farver og træsorter, med eller uden armlæn og med betræk i stof eller læder.

InWears chefdesigner, Lene Borggaard, har til jubilæumsmodellen valgt at anvende tekstilet Hallingdal, der blev skabt af den danske designer Nanna Ditzel i 1968. Stolens ryg er betrukket med lilla, mens forsiden prydes af fire forskellige prints alle designet af Lene Borggaard.

Serie 7-stolen polstret med InWears stof, pris 7.251 kroner. Nærmeste forhandler oplyses af Fritz Hansen på tlf. 25 19 07 83.

Fra de unge år.
Arne Jacobsen designede mange typer af stole i løbet af sin karriere, heriblandt en serie af fletmøbler, der stammer helt tilbage fra hans tid som studerende på Kunstakademiet.

I 1925, kun 23 år gammel, fik Arne Jacobsen tildelt en sølvmedalje på Verdensudstillingen i Paris for fletstolen, der i dag går under navnet Pariserstolen. Stolen kom frem igen et par år senere, da han sammen med Flemming Lassen placerede den i Fremtidens Hus fra 1929.

I dag ligger licensen på stolen hos JV Holding, der har ført stolen ind i det nye årtusind, så den ud over naturfarve fås i antracit og honningfarve samt hynder i mange forskellige farver og materialer.

Pariserstolen, pris 5.400 kroner (ekskl. hynde), kan bestilles via www.arnejacobsenchairs.dk.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer