Annonce

Vigilds Blog

Hjemmet 6. feb. 2010 KL. 06.00

Verner Panton var den utilpassede avantgardist

Interessen for designeren Verner Panton øges konstant, og mange af hans ikoniske design er i dag videreudviklet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Forhandlere

Verner Panton termokop i guld, vejledende udsalgspris 299,95 kroner for to styk.
Nærmeste forhandler på www.menu.as.

Verner Panton stolen’ junior, pris 1.315 kroner hos Paustian www.paustian.dk .

’Flowerpot VP4’ bordlampe, vejledende udsalgspris fra 2.295 kroner.
Nærmeste forhandler kan ses på www.uniquecopenhagen.com.

’Panton Tivolistol’ bar, vejledende udsalgspris 3.720 kroner.
Nærmeste forhandler oplyses af Montana på tlf. 64 73 32 11.

'Panton Relaxer’, vejledende udsalgspris fra 7.995 kroner.
Nærmeste forhandler oplyses på tlf. 23 90 07 27.

Puder i Pantontekstil, vejledende udsalgspris fra 335 kroner.
Nærmeste forhandler på www.danish-art-weaving.dk.

Verner Panton var ikke så anerkendt på de danske breddegrader i sin samtid, men siden 1990’erne har hans design opnået stor popularitet i danske hjem.

Det er dog ikke kun de gamle design, der sælger. Flere af Pantons design er i mange tilfælde blevet videreudviklet og opdateret, så de passer til nutidens behov.

Stofdesign som dekoration
Da Verner Panton i 1960 designede sit første og mest berømte stofmønster kaldet ’Geometri 1’, havde han næppe forestillet sig, at det knap 50 år efter skulle ende som mønster på en porcelænsserie.

Det er ikke desto mindre tilfældet, idet Menu i samarbejde med designer Pernille Vea har skabt porcelænsserien Verner Panton by Menu.

I serien findes den viste termokop, der er konstrueret med to lag porcelæn og et isolerende hulrum. Koppen fås i flere farver og er senest kommet i en sølv- og guldvariant.

Verner Panton termokop i guld, vejledende udsalgspris 299,95 kroner for to styk. Nærmeste forhandler på www.menu.as.


Enkel afslapning
Blandt nogle af Verner Pantons mere afdæmpede møbler findes loungeren ’Relaxer’, der så dagens lys i 1974.

Produktionen af stolen blev genoptaget i 2004, og efter den amerikanske skuespiller Uma Thurman havde slænget sig i stolen i filmen ’Be Cool’ (2005), opstod der for alvor interesse for møblet.

’Relaxer’ fremstilles i dag i egetræ og fås både i en lys og en sortlakeret variant samt med flere former for betræk i både tekstil og læder.

’Panton Relaxer’, vejledende udsalgspris fra 7.995 kroner. Nærmeste forhandler oplyses på tlf. 23 90 07 27.

LÆSOGSÅ Se Arne Jacobsens klassikere anno 2010


Genopdaget klassiker
I 1968 kom den farvestrålende pendel ’Flowerpot’ på markedet. Lampen, der består af to halvkugler, den ene dobbelt så stor som den anden, introducerede et nyt formtema hos Verner Panton, kuglen og halvkuglen.

Ideen var at skabe en lampe, hvor lyskilden var skjult. Overskærmen er derfor hvid, mens underskærmen er lyserød for at bløde lyset op. Bordlampen ’VP4’ var en af mange varianter af ’Flowerpot’.

Efter at have været ude af markedet i længere tid blev den sidste forår sat i produktion igen og fås nu i fire farver og krom.

’Flowerpot VP4’ bordlampe, vejledende udsalgspris fra 2.295 kroner. Nærmeste forhandler kan ses på www uniquecopenhagen.com.

Farverige tekstiler
I 1990 påbegyndte Verner Panton et samarbejde med tekstilvirksomheden Danish Art Weaving om at skabe en serie møbeltekstiler til DSB. Desværre blev det ikke til mere end nogle prøvevævninger, da initiativtageren, DSB’s chefarkitekt Jens Nielsen, døde.

Designeren Katja Aga Sachse Thom, der i sin tid stod bag prøvevævningen, har videreudviklet på Pantons ideer med en serie af farverige puder som resultat. Puderne er skabt i uldkamgarn og kommer i tre størrelser og 14 farver.

Puder i Pantontekstil, vejledende udsalgspris fra 335 kroner. Nærmeste forhandler på www.danish-art-weaving.dk .

Videreudviklet ikon
I 1955 fik Verner Panton sit første design i produktion i form af en stol tegnet til en restaurant i Tivoli. ’Tivolistolen’, som den kom til at hedde, dukkede i 2008 op i henholdsvis en barudgave og en loungeudgave baseret på den gamle stol.

Den opdaterede udgave er fremstillet i rustfrit, slebet stål, mens det flettede sæde har snore i polyuretan, hvis kerne er forstærket med en nylonkerne. Stolen, der fås i ti forskellige farver, kan bruges både udendørs og indendørs.

’Panton Tivolistol’ bar, vejledende udsalgspris 3.720 kroner. Nærmeste forhandler oplyses af Montana på tlf. 64 73 32 11.

LÆSPristjek: Georg Jensens P-skive-isskraber til halv pris

Nu også til de yngste
Verdens første plaststol skabt i ét stykke kom fra Verner Pantons hånd. Stolen, der siden blev kendt som ’Pantonstolen’, var længe undervejs, da materialevalget og konstruktionen gav store hovedbrud.

Plast var dengang ikke et så teknisk afprøvet materiale, og først i 1967 kunne Panton i samarbejde med Vitra sende stolen på gaden.

Stolen var også tænkt udført i en børnestørrelse, men først i 2006 lykkedes det at få sat den model i produktion. Børneudgaven fås i seks forskellige farver: hvid, rød, lyserød, lyseblå, orange og mørk lime.

’Verner Panton stolen’ junior, pris 1.315 kroner hos Paustian www.paustian.dk.

Bag om Verner Panton (1926-1998)

Blev uddannet fra Kunstakademiet i 1951 og var frem til 1955 blandt andet ansat hos Arne Jacobsen, inden han fik sin egen tegnestue.

I 1963 bosatte han sig i Schweiz, hvor han indledte et samarbejde med den schweiziske møbelvirksomhed Vitra, der fortsat producerer flere af Pantons møbler den dag i dag.

Verner Pantons design opnåede ikke den store popularitet herhjemme, hvor han i fagkredse blev anset som en utilpasset avantgardist.

Med retrobølgen i 1990’erne, hvor interessen for 60’ernes og 70’ernes design var stor, dukkede Verner Panton dog igen op på den danske scene.Farver og fantasi er to væsentlige elementer i Verner Pantons eksperimenterende design univers.

Han er blandt andet kendt for verdens første plaststol i ét stykke, ’Panton-stolen’ (1960/67), ’Living Tower’ (1969), et siddemøbel i flere etager, og ’Fantasilandskab’ (1970), et farvestærkt opholdsrum af skumformationer. Lampen ’Flowerpot’ (1968) har været med til at gøre ham populær i de danske hjem.

Kilder: Den Store Danske Encyklopædi og Store Danske Designere, Lindhardt & Ringhof 2008.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil