Annonce
Hjemmet 20. feb. 2010 KL. 09.00

Vi køber alarmer forgæves

Af frygt for indbrud køber vi alarmer for rekordbeløb. Strategien er forfejlet

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Se også
  1. Indbrudstyven snød dyrt alarmsystem

    En tyv slap forbi detektorer og stak af med Berits værdier for 300.000 kroner. Se flere detaljer

  2. Alarmfirma erkender fejl og svigt
Se alle guider

Forebyggelse

Det primære råd er at se sit hjem med en tyvs øjne. Med sund fornuft, nabohjælp, sikre døre, vinduer og låse kommer man langt. Husk, at jo sværere det er at bryde ind, des større er sandsynligheden for, at det lyssky ærinde opgives.

Alle yderdøre bør være solide og forsynet med gode, sikre låse. Yderdøre omfatter både hoveddøre, terrassedøre, havedøre og køkkendøre. En god yderdør er solid og slutter tæt til karmen.

Mindre solide døre som f.eks. fyldningsdøre kan forstærkes med en metal- eller krydsfinérplade på dørens inderside. Glaspartier kan styrkes med sikringsglas eller særlig sikringsfilm.

Sikre låse er borebeskyttede og har en høj dirke- og kopieringssikkerhed. Det er en god idé at montere en lås, der kan låses fra begge sider samt supplere hovedlåsen med en ekstra lås, der skal monteres mindst 40 cm fra den anden.

Du bør sørge for, at alle vinduer har solide hasper og helst med låseanordninger eller særlige haspesikringer.

En tyverialarm forhindrer i sig selv ikke indbrud, men det kan stresse tyven, hvis alarmen går i gang.

Kilde: Stoptyven.dk, Rigspolitiet

»Alarmen har så stor en værdi, at 99 procent af vores kunder undgik indbrud sidste år«.

Sådan lyder et salgsargument fra landets største sikkerhedsfirma, G4S. Umiddelbart et overbevisende tal, men det skal sættes i forhold til data fra Danmarks Statistik, der viser, at 98,2 procent af alle danske boliger undgik indbrud sidste år.

1 ud af 100 rammes
Omvendt kan man udlede, at 1 ud af 100 G4S-kunder får indbrud hvert år trods et alarmsystem til tusindvis af kroner. At omkring 600 af G4S’ kunder havde indbrud i 2009, medgiver selskabet også selv.

Man kan bruge statistik, som en beruset mand bruger lygtepælen; til støtte mere end oplysning. Men det er uomtvisteligt, at G4S og andre sikkerhedsfirmaer tjener store summer på det stigende antal indbrud herhjemme.

For at stoppe tyven køber boligejere alarmsystemer med rumfølere, magnet- og fotodetektorer. På to år er salget af alarmer til private fordoblet, oplyser Sikkerhedsbranchen, der forventer, at 25.000 nye vil blive installeret i de danske hjem i år.

LÆS ARTIKEL Indbrud bekymrer danskerne

Det hele skal sikres
Men Rigspolitiet, eksperter samt Forsikring & Pension siger, at den strategi til at stoppe tyven er forfejlet. Boligejerne undlader nemlig at sikre vinduer, døre og låse, som ofte er i meget dårlig stand.

»Det nytter ikke noget at installere et alarmsystem, hvis man bor i en papkasse. Går alarmen, er det blot et signal om, at det, man ville undgå, er gået galt.

Mange starter det forkerte sted og køber en dims for at få aflad«, siger John Radmer, vicepolitikommissær i Rigspolitiets Nationale Efterforsknings- og Forebyggelsescenter.

Gør det besværligt
Her opererer man med en tretrinsraket for at undgå indbrud, og alarmer har lavest prioritering.

Først og fremmest skal man forsøge at se sit hjem med tyvens øjne og bruge nabohjælp. Dernæst bør man styrke skallen på boligen; døre, låse og vinduer skal sikres, så tyven ikke kan komme ind med simpelt værktøj.

Samme budskab kommer fra den uafhængige sikringsrådgiver Rune Hernø.

»Mange farer ud og investerer i en tyverialarm og glemmer alt om den mekaniske sikring af boligen. Det vigtigste er at gøre det så besværligt, tidskrævende og larmende som muligt overhovedet at bryde ind«, siger Rune Hernø fra Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut.

LÆS ARTIKEL Tyve bryder ind 120 gange i døgnet

Sikkerhedskonsulenter er sælgere
De fleste sikkerhedsfirmaer tilbyder et »gratis og uforpligtende besøg af vores sikkerhedskonsulent«. Men rådene fra den kant bør man som forbruger tage med et gran salt.

Både Rune Hernø, forsikringsbranchen og politiet oplever, at boligejere ofte bliver overtalt af konsulenterne til at vælge de elektroniske løsninger, der er både dyrere og mindre præventive end de gammelkendte.

»Mange af firmaernes konsulenter er sælgere og tilbyder kun den medicin, de selv har med i tasken. Men det er netop vigtigt at anlægge en helhedsbetragtning af hjemmet«, siger Rune Hernø.

Også Forsikring & Pension tilråder, at man har paraderne oppe over for konsulenterne. I stedet bør man få sine kriminalpræventive råd ved politiet, siger konsulent Majken Skriver Poulsen.

Vagterne kommer – snart
Kun hvis et privat hjems inventar er meget værdifuldt, stiller forsikringsselskaber krav til sikringsniveauet. Anderledes forholder det sig med virksomheder, hvor der kræves sikre døre, vinduer, låse og i nogle tilfælde overvågning.

Det betyder også, at forsikringsbranchen stiller krav til sikkerhedsfirmaerne. Hvis en alarm går, skal firmaets vagter være fremme på mellem 20 og 35 minutter, alt efter sikringsniveau.

Hvornår vagterne skal være fremme efter en alarm i en privat bolig, stiller ingen krav til. Og hverken Sikkerhedsbranchen eller landets største sikkerhedsfirmaer ønsker at oplyse deres gennemsnitlige responstider.

Selskabet Dansikring Direct vil ikke ud med responstiderne, da det vil være en »håndsrækning til indbrudstyve«.

Hård kritik
»Man skal huske på, at vægterens opgave ikke er at fange tyven, men at gensikre området. Når vi oplever et indbrud i en bolig med alarm, er tyvene ude igen efter to-tre minutter, og det er mere afgørende end den nøjagtige responstid«, siger marketingansvarlig Peter Folman.

Både Dansikring og G4S mener, at kritikken af deres konsulenter er for hård. Alligevel siger G4S’ privatmarkedschef, Per Bloch-Frederiksen, at han nu vil indskærpe over for sine sælgere, at de skal huske også at vejlede om låse.

Stil spørgsmål
I firmaernes brancheforening siger direktør Kasper Skov-Mikkelsen, at firmaerne ikke alene har ansvaret for at give kundernes hjem en ordentlig sikring.

»Det er ligesom med bilforhandlere; en Fordforhandler vil ikke anbefale en Skoda. På privatmarkedet er der mange standardiserede løsninger, og så er det meget op til kunden at stille de rigtige spørgsmål«, siger Kasper Skov-Mikkelsen, direktør i Sikkerhedsbranchen.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer