Annonce
Hjemmet 22. feb. 2010 KL. 15.37

Din forsikring kan dække håndværkerfusk

Vvs'ere og elektrikere laver arbejde uden autorisation. Du kan få hjælp.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Læs mere

Det vrimler med autoriserede vvs’ere, elektrikere og gasmontører.

Er du så uheldig at have fået lagt ny el ind i dit hjem af en uautoriseret elektriker eller fået fikset vandrørene af en vvs’er, risikerer du, at der er knas i udførelsen af arbejdet.

LÆS ARTIKEL Elektrikere og vvs’ere fusker med autorisation

Skulle det gå galt, skal du ikke fortvivle.

Forsikring: Helt rimeligt
Din forsikring vil nemlig komme dig til undsætning, hvis det ellers er en skade, som din forsikring dækker. Det kan eksempelvis være, hvis et varmerør eller en radiator bliver utæt eller ligefrem springer læk som følge af sjusk og fejl fra håndværkerens side.

Det fortæller chefkonsulent fra Forsikring og Pension, Christian Skødt.

»Hvis ikke kunden har mulighed for at vide, at den her person ikke må udføre arbejdet, kan vi ikke nægte erstatning. Det er kun rimeligt, at forsikringen så dækker, for det skal ikke gå ud over en helt sagesløs person«, siger han.

Skade skal skyldes sjusk
Christian Skødt tilføjer:

»Men det kræver, at vi kan se, at de problemer, der efterfølgende måtte opstå skyldes en fejl i arbejdets udførsel«.

LÆS ARTIKELHandymen gør skade på sig selv - og boligen

Her hos Sikkerhedsstyrelsen kan du i et register se, om din vvs'er eller elektriker har en autorisation.

Men det er ikke let for forsikringsselskabet at dokumentere, om personen, der har bestilt arbejdet, var vidende eller ej.

I så fald er det os, der sidder med bevisbyrden, siger han.

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer