Annonce
Hushandel 17. aug. 2011 KL. 08.11

Piger får oftere en lejlighed af mor og far

Forældrekøb kommer oftere pigerne til gode end drengene.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fars pige maser sig ind foran sine brødre, når det er tid til at flytte hjemmefra og få sin første lejlighed. Eller også er mor og far måske mere optagede af at sikre deres døtre end sønner en tryg base.

I hvert fald går omkring fire ud af fem af EDC's forældrekøb af andels- og ejerlejligheder til døtrene, mens tallet er 55 procent i døtrenes favør hos Home. Desuden er 60-70 procent af de fremmødte ved Homes forældrekøbsarrangementer døtre, typisk i følgeskab med far.

Det viser en rundspørge, som metroXpress har lavet i samarbejde med mæglerkæderne EDC og Home.

LÆS ARTIKELFlere forældre køber lejlighed til børnene

Forældrenes efterspørgsel på lejligheder fra 1. sal og højere liggende etager og klare nej til stuelejligheder, hvor forbipasserende kan kigge ind gennem vinduerne, kan indikere, at tryghed står højt på forældrenes dagsorden, når boligen til datteren skal findes.

Det vurderer kommunikationskonsulent hos EDC Birgitte Ringbæk, som har holdt snor i rundspørgen til 10 mæglerbutikker i de store studiebyer København/Frederiksberg, Aarhus, Odense, Roskilde og Aalborg.

Beskyttertrang
Også lektor og kønsforsker Karen Sjørup, RUC, peger på forældrenes beskyttertrang som en forklaring på favoriseringen af døtrene.

»Der er ingen tvivl om, at forældrene har mere beskyttertrang over for deres døtre end sønner. Samtidig er der flere piger end drenge, der søger ind på de lange videregående uddannelser i universitetsbyerne, mens flere drenge tager en erhvervsuddannelse med lønnet praktik og derfor har bedre råd til at stå for deres egen bolig,« siger Sjørup og tilføjer:

»Men piger er også meget mere opsatte på at skabe et hjem for sig selv end drenge er, når de flytter hjemmefra, og så går forældrene ind og hjælper økonomisk, mens drengene godt kan klare sig på et rodet kollegieværelse.«

LÆS ARTIKELBørn trækker deres egne forældre i huslejenævnet

Den tendens kan Mai-Britt Aaen, salgschef i Home Århus City, nikke genkendende til:

»Pigerne undersøger generelt markedet lidt bedre. De ser flere lejligheder, og de sætter sig bedre ind i tingene. Drengene er lidt mere ligeglade med, hvor de bor,« siger hun og tilføjer:

»Det er mit indtryk, at drengene går mest op i, om der er kabel-tv og plads til fladskærm, hvor pigerne også går op i, om køkkenet er hyggeligt, om man kan have veninder på besøg, hvem der ellers bor i opgangen, ligesom omgivelserne og kvarteret betyder noget.«

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer